*Φάση των “32” του Γιουρόπα Λιγκ. Οι αναμετρήσεις είναι διπλές. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Μία φορά αναμετρήθηκαν στο παρελθόν οι δύο ομάδες, την σεζόν 2009/10 για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, με την Ρόμα να πανηγυρίζει την πρόκριση με συνολικό σκορ 10-2 (3-1 εντός, 7-1 εκτός).

*Η Ρόμα παραμένει αήττητη στις 12 τελευταίες αναμετρήσεις της κόντρα σε ομάδες από το Βέλγιο (8-4-0). Στις έξι από αυτές που έδωσε στην Ιταλία σημείωσε τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Ρόμα – Γάνδη στην Bwin
Bwin

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΡΟΜΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Απογοητευτική χαρακτηρίζεται η πορεία της Ρόμα τον τελευταίο μήνα, στις πέντε αναμετρήσεις που έδωσε για πρωτάθλημα και Κύπελλο σημείωσε μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Το Σάββατο κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο Μπέργκαμο, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη… Στο δεύτερο και πιο συγκεκριμένα μέσα σε εννέα λεπτά η Αταλάντα ανέτρεψε τα δεδομένα με τα γκολ των Παλομίνο και Πάσαλιτς, πανηγυρίζοντας μία πέρα για πέρα σημαντική νίκη.

Με τους 39 βαθμούς που συγκέντρωσαν οι “τζιαλορόσι” παραμένουν στην 5η θέση και το -6 από την 4η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. “Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να βρούμε τον τρόπο να κερδίσουμε την Γάνδη. Οι ποδοσφαιριστές μου έστειλαν θετικά σημάδια, έχω καλή σχέση μαζί τους”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Ρόμα, Πάουλο Φονσέκα. Επέστρεψε σε κανονικούς ρυθμούς ο Ντιαβαρά (ΜΕ, 12/0) ο οποίος είναι τιμωρημένος και έμεινε εκτός αποστολής.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1 από την Αταλάντα για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 45′ με τον Τζέκο. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τον Παλομίνο στο 50′, προτού ο Πάσαλιτς ανατρέψει τα δεδομένα εννέα λεπτά αργότερα.

ΡΟΜΑ Στατιστικά

*GG στα έξι τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan)

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΑΝΔΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αήττητη παραμένει η Γάνδη στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις της, στις οποίες σημείωσε πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. Την Παρασκευή επέστρεψε με το “τρίποντο” από την έδρα της Έουπεν επικρατώντας με 3-2 για το πρωτάθλημα, παραμένοντας στη 2η θέση και το -9 από την Κλαμπ Μπριζ. Δύο γκολ σημείωσε ο 20χρονος Καναδός μεσοεπιθετικός, Τζόναθαν Ντέιβιντ, φτάνοντας παράλληλα τα 19 σε 35 συνολικά συμμετοχές του. Η Γάνδη παραμένει αήττητη στις δέκα τελευταίες αναμετρήσεις της για το Γιουρόπα Λιγκ έχοντας απολογισμό πέντε νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Στις πέντε τελευταίες εξόδους της επικράτησε της Βόλφσμπουργκ (3-1) και έμεινε στο Χ με ΑΕΚ Λάρνακας (1-1), Ριέκα (1-1), Ολεξάντρια (1-1) και Σεντ Ετιέν (0-0). “Το να παίζεις στο Γιουρόπα Λιγκ είναι ιδιαίτερο για όλους. Η Ρόμα παραμένει ανάμεσα στις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, ακόμα κι αν περνάει μία δύσκολη περίοδο. Θα είναι σημαντικό να κυνηγήσουμε το εκτός έδρας γκολ”, υπογράμμισε ο προπονητής Τόρουπ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Έουπεν για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Ντέιβιντ (5′, 12′), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν δύο φορές με τους Πρέβλιακ (7′) και Μιλίσεβιτς (19′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κάστρο Μόντες στο 84′.