Προημιτελική φάση

*Νοκ-άουτ αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

ΠΑΛΟΚΕΡΧΟ-35 ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 4-0 εκτός έδρας, από την Κότκα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 2’ ο Χούνκο Μαρτίνες σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου. Στο 54’ Μάκιγιαρβι έκανε το 2-0 των γηπεδούχων και στο 90’ ο Μάκελα το 3-0. Στο 90+5’ ξανά ο Μάκελα σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Πάλοκερχο-35 δε διανύει περίοδο φόρμας και συνολικά η πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα, στη β’ κατηγορία, είναι κάκιστη. Είναι ενδεικτικό ότι βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, με μόλις μία νίκη σε έντεκα αγωνιστικές. Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με αντίπαλο την Κότκα (4-0). Μόλις μία νίκη και δύο ισοπαλίες στα τελευταία πέντε ματς, επικράτησε στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου της Σάλο με σκορ 1-0 εντός έδρας κι έτσι βρίσκεται στην προημιτελική φάση.

Πάλοκερχο-35 Στατιστικά

*2 σερί αναμετρήσεις είχαν over 3.5

*Το N/G σημειώθηκε στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ως γηπεδούχος

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Ίλβες, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι ομάδες πρόσεξαν περισσότερο τα μετόπισθεν και όποιες ευκαιρίες έφτιαξαν, δεν τις αξιοποίησαν. Στο 87’ ο Άλι σκόραρε για τους φιλοξενούμενους και διαμόρφωσε το τελικο αποτέλεσμα. Στο 90+5’ ο Ολίλα έχασε πέναλτι για την Ίλβες.

Η Χέλσινγκφορς πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής. Αφενός ήταν δύσκολη, στην έδρα της ανώτερης Ίλβες (0-1), αφετέρου ήταν η πρώτη στη φετινή Βεϊκάουσλιιγκα, για το συγκρότημα του Πάατελαϊνεν. Μία νίκη και τρεις ισοπαλίες είναι πλέον ο απολογισμός, φυσικά βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το θετικό είναι ότι δεν προέκυψαν νέα προβλήματα απουσιών, ενόψει του αγώνα Κυπέλλου. Στον προηγούμενο γύρο, απέκλεισε τη Μάριεχαμν (1-1) στη διαδικασία των πέναλτι.