* Γειτονικό ντέρμπι στον Πόντο.

* Στον 1ο γύρο (26/08): Τραμπζονσπόρ – Ρίζεσπορ 2-3

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΡΙΖΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Αλάνιασπορ. Ο Βαρεσάνοβιτς (51’) άνοιξε το σκορ για την Ρίζεσπορ, αλλά οι Καρατσά (70’), Σίστο (90+1’) γύρισαν το ματς για την Αλάνιασπορ.

Δεύτερη κολλητή οδυνηρή εκτός έδρας ήττα υπέστη η ομάδα της Ριζούντας, όπως και στον αποκλεισμό Κυπέλλου στην Άγκυρα, έτσι και το Σάββατο έχασε με γκολ στις καθυστερήσεις.

Ισορροπημένο και άχρωμο το πρώτο ημίχρονο, δίχως τελική εντός εστίας, δίχως ευκαιρία εκατέρωθεν. Σεμιναριακό το ξεδίπλωμα της Ρίζεσπορ σε μετάβαση για το 0-1 στο ξεκίνημα της επανάληψης, το οποίο έδωσε σφυγμό στην αναμέτρηση. Άνοιξε ο ρυθμός, η Αλάνιασπορ πίεσε, είχε δοκάρι με τον αρχηγό Καρατσά, πριν ο ίδιος ισοφαρίσει σε φάση διαρκείας από κόρνερ. Ακολούθως η Ρίζεσπορ έχασε τεράστια ευκαιρία σε στατικό, απάντησε με δυνατή ευκαιρία η Αλάνιασπορ, για να γυρίσει το ματς με απίθανη βολίδα στο φόρτωμα της αντίπαλης περιοχής.

“Το παιχνίδι ήταν πιο κοντά στη δική μας πλευρά. Περάσαμε εύκολα στην τρίτη ζώνη και κάναμε αρκετές επιθέσεις, αλλά δεν τα καταφέραμε. Είμαι γενικά ικανοποιημένος από την επιθετική απόδοση της ομάδας μας, εκτός από το τελευταίο κομμάτι.” δήλωσε ο κόουτς Παλούτ.

Τραυματίστηκε ο backup στόπερ Αλικούλοφ στο Ασιατικό Κύπελλο και δεν είναι διαθέσιμος, όπως και οι ρολίστες μέσοι Λάινε, Αζουμπουίκε. Αμφίβολος ο σημαντικός Ολαβογίν (μέσος) που δεν αγωνίστηκε το Σάββατο.

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-5) από τη Γαλατασαράι. Ο Ζαχά σκόραρε δις (13’, 61’), ο Αϊχάν (64’) έγραψε το 0-3. Ο Ντεστάν (79’) μείωσε για τους γηπεδούχους και ο Ακτούρκογλου (80’, 90+6’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ανήμποροι οι “μπορντο-μαβιλερί” να περιορίσουν την επιθετικότητα των ποιοτικότερων πρωταθλητών, δέχθηκαν βαριά ήττα την Κυριακή, την πρώτη μετά από 1.5 μήνα και αήττητο σερί 8 αγώνων (6-2-0).

Πολλά τα προβλήματα απέναντι στην ταχυδύναμη της Γαλατασαράι, εκτέθηκε πολλάκις η άμυνά τους και το 0-1 του ημιχρόνου ήταν κολακευτικό για τους ίδιους. Υψηλής ποιότητας τα τελειώματα του Ζαχά για τα δύο πρώτα γκολ, δεν είχαν απάντηση στις ποιοτικές συνεργασίες των φιλοξενούμενων. Πέρασε ως αλλαγή στο 64’ ο Μπακασέτας και αποχαιρέτησε το κοινό.

Λίγες οι ποιοτικές λύσεις για τον κόουτς Αβτσί και η κατάσταση δεν βελτιώνεται για το σημερινό ντέρμπι, στο οποίο θα επιχειρήσει να διευρύνει το εκτός έδρας αήττητο σερί (4-3-0).

Εκτός αποστολής έμειναν οι Ομούρ (μέσος), Μποζόκ (φορ) με απόφαση της διοίκησης λόγω επικείμενων μεταγραφών τους, ενώ οι ποιοτικοί εξτρέμ Τρεζεγκέ, Πεπε και ο αρχισκόρερ Ονουάτσου συνεχίζουν στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής. Συνεχίζονται οι αποθεραπείες των Ντένσβιλ (στόπερ), Όρσιτς (εξτρέμ), με τον τελευταίο να αναμένεται να ντεμπουτάρει σε ένα μήνα.