* 32η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 18/23 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης!

* Αήττητη η Ρίζεσπορ στα 18 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια (9-9-0) με αντίπαλο την Κόνιασπορ!

* Στον πρώτο γύρο (21/11): Κόνιασπορ – Ρίζεσπορ 3-0

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Αλάνιασπορ. Ο Ακμπάμπα άνοιξε το σκορ για την Αλάνιασπορ στο 9ο λεπτό και ο Καρατσά διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι στο 60’. Ο Σισέ μείωσε για την Ρίζεσπορ στο 66’.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Ρίζεσπορ την περασμένη Κυριακή και ο υποβιβασμός πλέον μοιάζει αναπόφευκτος, στο -10 από την 16η θέση.

Λάθος τοποθετημένη η άμυνά της στο προβάδισμα της Αλάνιασπορ, γλίτωσε το δεύτερο γκολ από στημένη φάση λίγο αργότερα. Ισορρόπησε μετά το πρώτο 20λεπτο, πήρε μέτρα, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά μέχρι την ανάπαυλα. Με ανόητο χέρι σε κόρνερ δώρισε το πέναλτι για το 2-0, μείωσε άμεσα με φορίσια κεφαλιά του Σισέ και πίεσε για την ισοφάριση. Ήταν καλύτερη συνολικά μετά την ανάπαυλα, αλλά δεν το εξαργύρωσε.

“Δεν θέλω να σχολιάζω πια τα ατομικά λάθη, αλλά δώσαμε ένα πολύ εύκολο πέναλτι. Δεν τα παρατήσαμε, παλέψαμε. Θέλω να παίξουμε κάθε παιχνίδι από δω και πέρα όπως στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρωτάθλημα τελειώνει και δεν έχουμε άλλα περιθώρια” δήλωσε ο κόουτς Κορκμάζ.

Είχε προηγηθεί η σπουδαία νίκη (με ανατροπή) στο τοπικό ντέρμπι με την Τραμπζονσπόρ (3-2), υποχρέωσε την πρωτοπόρο στην μόλις 2η ήττα της στο πρωτάθλημα! Αυτή ήταν η μοναδική της νίκη στα 9 τελευταία παιχνίδια, δέχθηκε τουλάχιστον 2 γκολ και στα 6 τελευταία παιχνίδια της!

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal & Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Γκιόζτεπε. Ο Τσικαλέσι άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό, ο Ουλγκούν διπλασίασε τα τέρματα της “Κόνια” στο 28’. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αποβλήθηκε ο Εντιαγέ της Γκιόζτεπε και στο Μπουτίκι στο 71’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με άνετη επικράτηση επέστρεψε από τη διακοπή των εθνικών ομάδων η Κόνιασπορ και διατηρήθηκε στην 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, νιώθοντας την ανάσα της Φενέρμπαχτσε στον σβέρκο της.

Πολύ εύκολο εξελίχθηκε το έργο της την Κυριακή, υποδεχόμενη την “μελλοθάνατη” Γκιόζτεπε, προηγήθηκε πολύ νωρίς, γρήγορα έκανε και το 2-0, είχε τον έλεγχο και μετά την αποβολή των αντιπάλων έπαιξε στο ρελαντί, θα μπορούσε να έχει γράψει μεγαλύτερο σκορ, με την αριστερή της πλευρά να κάνει θραύση.

Είχε προηγηθεί η κακή εμφάνιση στην Πολη, στην ήττα (με ανατροπή) από την Φενέρμπαχτσε (2-1), κατάφερε σπουδαια ανατροπή από 2-0 σε 2-3 στο προηγούμενο ταξίδι της στο Καϊσέρι.

Εξέτισε τιμωρία και επιστρέφει ο βασικότατος χαφ Ντικμέν, πλήρης η αποστολή του κόουτς Παλούτ, ο οποίος δήλωσε “Κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο πλέον. Κάθε πόντος είναι πολύτιμος. Η λίγκα έχει διαμορφωθεί και κάθε ομάδα έχει έναν δυνατό στόχο”, απότυπώνοντας την πίεση που υπάρχει πλέον για τη 2η θέση.