* 16η Αγωνιστική

* No Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας

* Δεν έχει κερδίσει ο φιλοξενούμενος στα 9 τελευταία μεταξύ τους (7-2-0)

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στις ήττες για την ουραγό Ρίζεσπορ, την Κυριακή δεν άντεξε στην Πόλη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Αν έκανε το 0-1 στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα ίσως μπορούσε να αγχώσει το φαβορί, μετά το 1-0 των γηπεδούχων όμως δεν απείλησε, ανοίχτηκε στο φινάλε με αποτέλεσμα το βαρύ σκορ.

8/8 ήττες μετρά πλέον μακριά από την έδρα της με συντελεστή τερμάτων 4-23! Μπροστά στο κοινό της ωστόσο τρέχει νικηφόρο σερί τριών αγώνων στο πρωτάθλημα, προσφάτως επικράτησε της Καϊσέρισπορ με 1-0, προηγήθηκε το 2-0 επί της Αλάνιασπορ και ατο 2-1 επί της Κασίμπασα.

Πριν από την 4αρα στην Πόλη αποκλείστηκε στο Κύπελλο από ομάδα 3ης κατηγορίας με εντός έδρας ήττα (0-1).

“Είναι πολύ κρίσιμο παιχνίδι για εμάς και συνολικά για τη μάχη της παραμονής. Ελπίζω να αξιοποιήσουμε ξανά την έδρα μας. Είμαστε ενωμένοι, θα παλέψουμε μαζί για να παραμείνουμε στην κατηγορία”, δήλωσε ο κόουτς Χαμζάογλου ενόψει Γκιόζτεπε.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από τη Φενέρμπαχτσε. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Ρίζεσπορ, o Μπερίσα άνοιξε το σκορ στο 13’ με κοντινή κεφαλιά και στη συνέχεια κυριάρχησε η Φενέρ. Χατ τρικ πέτυχε ο Ντουρσούν από το 70’ και μετά για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Stoiximan)

* Under 2.5 τα 5/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΓΚΙΟΖΤΕΠΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιτέλους νίκη για την Γκιόζτεπε, στο παιχνίδι που το άξιζε λιγότερο από τα προηγούμενα τρία εντός έδρας! Έδειχνε να ελέγχει το ματς μετά το 2-0 του ημιχρόνου απέναντι στην Γκαζιαντέπ, η αποβολή του Νβομπόντο την κούρασε, πιέστηκε, αλλά την έσωσαν τα δοκάρια στο φινάλε.

Ο τερματοφύλακας Εγκριμπαγιάτ αγωνίστηκε ώρες μετά το θάνατο της 5.5 μηνών κόρης του. “Δεν θα αγωνιζόμουν κανονικά, η γυναίκα μου είπε να παίξω για την κόρη μας. Τρεις φορές η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι σήμερα. Νομίζω ότι με προστάτεψε από ψηλά”, δήλωσε ο νεαρός συγκινημένος μετά το τέλος του αγώνα.

Πρώτη νίκη για την ομάδα της Σμύρνης μετά τις 17 Οκτωβρίου, την άξιζε στα προηγούμενα εντός με Φενέρ και Τραμπζονσπόρ! Πήγε στους 14 πόντους, αλλά παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Γκαζιαντέπ. Απείλησε πρώτη η Γκιόζτεπε, άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Γιάχοβιτς στο 39’. Ακολούθησε δοκάρι για την Γκαζιαντέπ, αλλά ο Γιάχοβιτς ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας για το 2-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Νβομπόντο της Γκιόζτεπε αποβλήθηκε στο 58’ με δύο γρήγορες κάρτες. Ο Νιγιάζ μείωσε για την Γκαζιαντέπ στο 61’ και πίεσε με παίκτη παραπάνω, είχε δύο δοκάρια στο φινάλε του αγώνα!