* Under 2.5 τα 5/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Ρίο Άβε στα 10 τελευταία μεταξύ τους (6-4-0).

* Η Ρίο Άβε μετρά 7 σερί εντός έδρας νίκες επί της Πορτιμονένσε.

ΡΙΟ ΑΒΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Γκιμαράες. Ο Τιάγο Σίλβα με πέναλτι (63’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Το αήττητο σερί (1-4-0) και το σκοράρισμα 7 διαδοχικών αγώνων διεκόπη για τους “βιλακοντένσες” στις 23 του Δεκέμβρη με αποτέλεσμα να επιστρέψουν εντός επικίνδυνης ζώνης στην αλλαγή του έτους.

Συνολικά άδικο το αποτέλεσμα στο “Αφόνσο Ενρίκες”, απέναντι σε φορμαρισμένο αντίπαλο, δεν εκτέθηκε η άμυνά τους σε κανένα σημείο του αγώνα, αλλά πλήρωσε ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα του αρχηγού εντός περιοχής για το καθοριστικό πέναλτι. Αντιθέτως, απείλησε σοβαρά δις στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι σε μετάβαση και αντέδρασε μετά το 1-0, με δύο ακόμη δυνατές φάσεις στο φινάλε.

“Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να κάνουμε αυτό που ελέγχουμε, το οποίο είναι να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Αυτή είναι η υποχρέωσή μας. Θέλουμε να ξεκινήσουμε τη χρονιά με μια νίκη, να δείξουμε ότι είμαστε ζωντανοί και για να συμβεί αυτό πρέπει να δείξουμε δέσμευση, επαγγελματισμό και φιλοδοξία.” δήλωσε ο κόουτς Φρέιρε και δεν αποκάλυψε αν υπολογίζει για το σημερινό παιχνίδι τον Αζίζ (φορ), ο οποίος επέστρεψε μετά από ετήσιο δανεισμό στην Κίνα.

Σ’ αυτόν που σίγουρα δεν υπολογίζει είναι ο Γκράσα (μέσος) που συμπλήρωσε κάρτες.

ΡΙΟ ΑΒΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Σπόρτινγκ. Ο Γκιόκερες (59’) άνοιξε το σκορ για την Σπόρτινγκ, ο Ρέλβας (69’) ισοφάρισε για την Πορτιμονένσε και ο Παουλίνιο (80’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με 5 σερί παιχνίδια δίχως νίκη (0-1-4), τέσσερα εξ αυτών για το πρωτάθλημα, αποχαιρέτησαν το 2023 οι “αλβινέγκρος”, αλλά έκαναν ρεβεγιόν στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και τον σημερινό αντίπαλο.

Δεν μπορεί να υπάρχει παράπονο για την εικόνα τους απέναντι στην πρωτοπόρο Σπόρτινγκ το προηγούμενο Σάββατο, με καλύτερες εκτελέσεις θα μπορούσαν να έχουν κάνει τη ζημιά.

Απείλησε πρώτη στο ματς η Πορτιμονένσε και μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δεν επέτρεψε καθαρή ευκαιρία στους πρωτευουσιάνους. Στο δεύτερο μέρος πιέστηκε, έχασε τον αντίπαλο “μπόμπερ” για το 0-1, γλίτωσε σε μεγάλη ευκαιρία λίγο αργότερα και ισοφάρισε με κεφαλιά του στόπερ της σε στατική φάση. Ξόδεψε τετ α τετ αντεπίθεσης για την ανατροπή, λίγο πριν δεχθεί το δεύτερο γκολ, είχε κι άλλη μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο φινάλε κλέβοντας μπάλα ψηλά.

“Πρέπει να έχουμε και λίγη τύχη, αλλά πρέπει να δουλέψουμε σκληρά, πρέπει να έχουμε συγκέντρωση, σεβασμό στον αντίπαλο. Ο σεβασμός δεν είναι υποτέλεια, είναι αναγνώριση των δυνατοτήτων του αντιπάλου.” δήλωσε ο κόουτς Σέρτζιο.

Χαρμόσυνη είδηση η απόφαση του βασικού φορ Βαρέλα να μην ενσωματωθεί με την Εθνική Πράσινου Ακρωτηρίου, θα είναι διαθέσιμος για το σημερινό παιχνίδι. Μοναδικός αμφίβολος ο Μαουρίσιο (μέσος) που έχασε τα προηγούμενα παιχνίδια.