*Προημιτελική φάση του κυπέλλου Πορτογαλίας. Οι αναμετρήσεις είναι νοκ άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί και η διαδικασία των πέναλτι.

Στο πρωτάθλημα: Άβες – Ρίο Άβε 0-0 (24/9)

ΡΙΟ ΑΒΕ (A΄)

Το πάλεψε απέναντι στην Μπράγκα, αλλά ηττήθηκε εκτός έδρας και με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14΄ με τον Ρικάρντο Χόρτα, από ασίστ του Αντρέ Χόρτα, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Ζοάο Νοβάις λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, μετά από ασίστ του Ρούμπεν Ριμπέιρο. Τελικά η Μπράγκα πήρε τη νίκη χάρη σε τέρμα του Φάμπιο Μάρτινς, μετά από ασίστ του Μπαρμπόσα στο 83΄. Έτσι, μετά από 17 αγωνιστικές μετρά 27 βαθμούς, με 8 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 22-16 και βρίσκεται ισόβαθμη με τη Μαρίτιμο στην 5η θέση που πιθανότατα θα βγάλει στην Ευρώπη.

Στο κύπελλο έχει φτάσει δύο φορές σε τελικό, το 1964 και το 2014, αλλά τους έχασε και τους δύο από Πόρτο και Μπενφίκα αντίστοιχα. Στους προηγούμενους γύρους, απέκλεισε τις Σανγιοανένσε (4-0 εκτός έδρας), Μπράγκα (1-0 εντός έδρας) και Μπενφίκα (3-2 στην παράταση εντός έδρας). Με δεδομένο ότι αν περάσει την Άβες, θα αντιμετωπίσει μια ομάδα γ΄ κατηγορίας (Κάλντας ή Φαρένσε), ο δρόμος για τον τελικό είναι ανοιχτός. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών, ενώ ο μέσος Ρούμπεν Ριμπέιρο θα δώσει το τελευταίο του παιχνίδι, αφού στη συνέχεια θα συνεχίσει την καριέρα του στη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας.

Στατιστικό: Μετρά 7/8 over στα 8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από την Μπράγκα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Το Ρίο Άβε – Άβες παίζει στην Betshop

ΑΒΕΣ (Α΄)

Απέσπασε σημαντικό βαθμό στην έδρα της Τσάβες με σκορ 1-1, βάζοντας «στοπ» στο σερί των 3 συνεχόμενων ηττών της. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Ντερλέι, μετά από ασίστ του Μπαλντέ. Οι γηπεδούχοι, που ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ισοφάρισαν τελικά στο 79΄ με τον Γουίλιαν, μετά από την ασίστ του Μπρεσάν.

Έτσι, μετά από 17 αγωνιστικές μετρά 14 βαθμούς, με 3 νίκες, 5 ισοπαλίες και 9 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 16-26 και βρίσκεται στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού. Στο κύπελλο δεν έχει καταφέρει να διακριθεί ποτέ στο παρελθόν. Στους προηγούμενους γύρους, απέκλεισε τις Βίλα Ρεάλ (1-0 εκτός έδρας), Λεϊρία (3-0 εκτός έδρας στην παράταση) και Ουνιάο Μαδέιρα (5-1 εκτός έδρας). Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα για τον Βιντιγκάλ που έθεσε πρώτιστο στόχο της ομάδας την παραμονή στην κατηγορία.

Στατιστικό: Μετρά 4/5 G/G στα 5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Τσάβες, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.