*Σε προηγούμενους γύρους: ΛΑΣΚ Λιντζ – Ριντ 1-1

*Under 2,5 στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Αυστρίας

ΡΙΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Χάρτμπεργκ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Φράιζερ (78′).

Στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα υποχώρησε η Ριντ γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα από τη (μέχρι πρότινος ουραγό) Χάρτμπεργκ (1-0). Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, δέχτηκε πίεση από τους αντιπάλους της στο δεύτερο και το πλήρωσε λίγο πριν τη συμπλήρωση 80′.

“Καλύτερα να είμαστε τώρα στην τελευταία θέση, παρά σε δύο μήνες από τώρα”, ανέφερε χαρακτηριστικά ο Νουτζ (ΜΕ, 16/1). Η Ριντ αγνοεί τη νίκη σε πέντε αγωνιστικές (0-2-3), στις επτά τελευταίες εντός έδρας πανηγύρισε μόλις μία επί της Ραπίντ Βιέννης (1-0) στις 15 Οκτωβρίου (δύο ισοπαλίες, τέσσερις ήττες).

ΡΙΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΛΑΣΚ ΛΙΝΤΖ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Άλταχ. Σκόραρε στο 10′ ο Νακαμούρα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 47′ (Γιόβισιτς).

Αφού προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου σε βάρος της Κλάγκενφουρτ, η ΛΑΣΚ Λιντζ ξεκίνησε και το πρωτάθλημα με το δεξί για το 2023 επιστρέφοντας με το “τρίποντο” από την έδρα της Άλταχ (1-0). Εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας με το 9ο γκολ του Νακαμούρα σε 16 συμμετοχές. Έπαιξε στο δεύτερο με παίκτη λιγότερο αντέχοντας στην πίεση που της ασκήθηκε από τους γηπεδούχους.

“Πραγματοποιήσαμε μία ώριμη εμφάνιση μετά την αποβολή”, είπε ο προπονητής Κιούμπαουερ. Η ΛΑΣΚ Λιντζ γνώρισε μόλις μία ήττα σε έξι αγωνιστικές από τη Ραπίντ Βιέννης (1-0 εκτός) στις 6 Νοεμβρίου (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες). Πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε 15 επισκέψεις της στην έδρα της Ριντ (τέσσερις ισοπαλίες, δέκα ήττες): Τον Μάρτιο 2021 με 3-0.