*Επαναληπτικά παιχνίδια για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Όποια ομάδα προκριθεί στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Αντμίρα.

*Στο πρώτο παιχνίδι: ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Ρίγα ΦΚ 1-0

ΡΙΓΑ ΦΚ (Λετονία, -)

Με ήττα συνδυάστηκε το ντεμπούτο της Ρίγα ΦΚ στην Ευρώπη. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Βίκτορ Σκρίπνικ στάθηκε πολύ καλά στο ματς της Βουλγαρίας χωρίς ωστόσο να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Ένα γκολ που δέχθηκε στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αυτό που της στέρησε κάτι το θετικό.

Το τελικό αυτό αποτέλεσμα ωστόσο μπορεί να είναι εύκολο για να ανατραπεί, όμως η απειρία των Λετονών ίσως έχει σημαντικό αντίκτυπο. Στα θετικά για την ίδια είναι το γεγονός πως βρίσκεται σε πλήρη αγωνιστικούς ρυθμούς, παρότι το πρωτάθλημα της Λετονίας έχει ένα μήνα διακοπή τώρα. Την Δευτέρα (30/07) θα αντιμετωπίσει τη Ρίγα Σκόλα, στο ντέρμπι της πόλης.

Για πρώτη φορά στα τέσσερα χρόνια ζωής της, η Ρίγα κέρδισε τη συμμετοχή της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και το Γιουρόπα Λιγκ, την περασμένη σεζόν, τερματίζοντας στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος Λετονίας, συγκεντρώνοντας συνολικά 37 βαθμούς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Betshop)

Το Ρίγα ΦΚ – ΤΣΣΚΑ Σόφιας παίζει στην Betshop

ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ (Βουλγαρία, 255)

Προβάδισμα πρόκρισης έχει αποκτήσει η ΤΣΣΚΑ Σόφιας, μετά και τη νίκη με 1-0 στο εντός έδρας πρώτο παιχνίδι με την Ρίγα ΦΚ. Η ομάδα του Νέστορ Ελ Μαέστρο τα βρήκα σκούρα κόντρα στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των Λετονών, την οποία και κατάφερε εν τέλει να διασπάσει στο 50ο λεπτό, όταν ο Τιάγκο Ροντρίγκες βρήκε δίχτυα.

Το τελικό αυτό αποτέλεσμα μπορεί να είναι εύκολα αναστρέψιμο, ωστόσο η αλήθεια είναι πως ΤΣΣΚΑ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ούτε στο πρώτο ματς, ενώ ποντάρει και στην εμπειρία της στην ευρωπαϊκή σκηνή. Δυο ισοπαλίες και μια ήττα στα τρία πιο πρόσφατα ευρωπαϊκά εκτός της, στα οποία δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Με απουσίες ταξίδεψε στη Λετονία η αποστολή της, καθώς έμειναν εκτός οι Στάνισλαβ Μανόλεβ (ΜΕ) και Στόικο Ατανάσοβ (ΑΜ), ενώ παρελθόν από τις τάξεις της αποτελεί ο Αλεξάντερ Γκεοργκίεβ (ΜΕ).

Επέστρεψε φέτος στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, μετά από τρία χρόνια απουσίας. Σε 95 συνολικά παιχνίδια που έχει αγωνιστεί για την ίδια διοργάνωση, μετράει 31 νίκες, 30 ισοπαλίες και 34 ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ρίγα ΦΚ για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.