*Πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Μόνο την Ντιναμό Ζάγκρεμπ έχει αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στην Ευρώπη από πλευράς Κροατίας, πήρε τέσσερις νίκες σε έξι ματς (4-1-1). Στον αντίποδα, η Ριέκα δεν έχει παίξει ποτέ με ελληνική ομάδα.

*Μόλις μια ήττα έχει υποστεί η Ριέκα στα τελευταία 16 εντός έδρας παιχνίδια στην Ευρώπη (9-6-1).

*Σπάνιο αποτέλεσμα η ισοπαλία για τον Ολυμπιακό σε εκτός έδρας νοκ-άουτ παιχνίδι ευρωπαϊκής διοργάνωσης (όχι σε ομίλους), τελευταία παρατηρήθηκε το 1997!

*Στο πρώτο παιχνίδι (Ολυμπιακός – Ριέκα 2-1): Δίκαιη νίκη για τον Ολυμπιακό, που ήταν καλύτερος απ’ την αρχή, έβγαλε πολλές φάσεις, όμως δεν ήταν αποτελεσματικός. Βρέθηκε να χάνει απ’ το πουθενά στο 41’, απάντησε στο δεύτερο μέρος με τους Οτζίτζα (66’) και Ρομαό (καθυστερήσεις), είχε συνολικά 17 τελικές προσπάθειες και 63% κατοχή. Μόνο με αντεπιθέσεις απείλησε η Ριέκα, είχε σε πολύ καλή μέρα τον εξτρέμ Έμπερ.

ΡΙΕΚΑ (Κροατία, 104)

Μέσα απ’ τα χέρια της έχασε το 1-1 στο Φάληρο την Τετάρτη η Ριέκα, που δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις απ’ τον Ολυμπιακό και ηττήθηκε 2-1. Δεν μπορεί να πει κανείς ότι το αποτέλεσμα ήταν άδικο, καθότι οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι απ’ την αρχή ως το τέλος, έβγαλαν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο είτε έπεφταν πάνω στον γκολκίπερ Σλούγκα, είτε αστοχούσαν. Πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις η Ριέκα, από μια τέτοια σκόραρε με τον Έμπερ στο 41’, θα μπορούσε να βρει δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Έτσι όπως πήγε το ματς, η ήττα έφερε πίκρα για τους Κροάτες, οι οποίοι όμως είναι «ζωντανοί» στο παιχνίδι της πρόκρισης για πρώτη φορά στην ιστορία τους στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

«Γνωρίζουμε την ποιότητα και την δύναμη του Ολυμπιακού. Πετύχαμε ένα γκολ στον Πειραιά. Ξέρουμε ότι πρέπει να περιορίσουμε τον αριθμό των λαθών μας στο ελάχιστο. Μπροστά μας έχουμε μια πρόκληση 90 λεπτών και θα κάνουμε τα πάντα για να βγάλουμε ποιότητα στο χορτάρι. Θα προσπαθήσουμε να μετατρέψουμε την θετική μας ενέργεια σε ποιοτικό παιχνίδι», είπε ο κόουτς Κεκ. Αγχωμένη η πρωταθλήτρια Κροατίας το Σάββατο στο εντός έδρας ματς με τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, βρέθηκε να χάνει απ’ το 16’, ισοφάρισε στο 81’, βρήκε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις και έφτασε στην ανατροπή. Στους 12 πόντους η Ριέκα, είναι στο -1 απ’ την κορυφή.

Η ήττα απ’ τον Ολυμπιακό έδωσε τέλος στο αήττητο σερί 7 αγώνων στην Ευρώπη (2-5-0) για τη Ριέκα, που σήμερα θα έχει διαθέσιμους όλους τους παίκτες, εκτός απ’ τον τραυματία Κβρζιτς και τον τιμωρημένο πλάγιο μπακ, Ζούτα, ο οποίος αποβλήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 για τη Ριέκα κόντρα στη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

Στατιστικό: 7/11 Under 2.5 μετράει η Ριέκα ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στον Stoiximan).

Το Ριέκα – Ολυμπιακός παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

*Δέχτηκε γκολ ο Ολυμπιακός στα τελευταία 16/22 εκτός έδρας ματς ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Έρχεται από 7/10 εκτός έδρας ήττες στο Τσάμπιονς Λιγκ, οι έξι εκ των οποίων όμως στο πλαίσιο των ομίλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελλάδα, 29)

Ένα βήμα απέμεινε για τον Ολυμπιακό, που θέλει οπωσδήποτε να επιστρέψει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν μια καταπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ματς με τη Ριέκα, τουλάχιστον στο επιθετικό κομμάτι, έβγαλαν πολλές τελικές προσπάθειες, έπαιξαν συνδυαστικό και γρήγορο ποδόσφαιρο, ικανοποίησαν στο έπακρο τον κόσμο τους. Το γεγονός, μάλιστα, ότι η νίκη ήρθε με ανατροπή, λέει πολλά και για τον χαρακτήρα των Πειραιωτών. Έχει επενδύσει πολλά φέτος το καλοκαίρι η διοίκηση, που υπολογίζει στα έσοδα των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, τα οποία ανέρχονται με το «καλημέρα» περίπου στα 29 εκ. ευρώ!

«Είναι πάρα πολύ σημαντικό για μένα, για αυτό ήρθα εδώ. Θέλω να βοηθήσω την ομάδα, όχι μόνο για να προκριθεί στους ομίλους αλλά και να φτιάξουμε ένα καλό σύνολο, να συνεχίσουμε με τον καλύτερο τρόπο. Δεν πιστεύω πως η Ριέκα θα ανοιχτεί, ούτε θα παίξει φουλ επίθεση. Πιστεύω όμως πως θα μας προκαλέσει αρκετά προβλήματα. Περιμένω ένα παιχνίδι αρκετά αμυντικογενές και οι δύο ομάδες θα παίξουν αρκετά αμυντικά. Δεν πρέπει να δεχθούμε γκολ», εξήγησε ο Μπέσνικ Χάσι. Με πολλές αλλαγές παρέταξε τους Πειραιώτες ο Αλβανός στην πρεμιέρα της Σούπερλιγκ κόντρα στη Λάρισα, αυτό δεν τους εμπόδισε να πάρουν εμφατική νίκη 4-1.

Έμειναν εκτός με τους Θεσσαλούς για να πάρουν ανάσες οι Ελαμπντελαουί (Αμυντικός, 1,0), Ρομαό (Μέσος, 3,1), Οτζίτζα (Μέσος, 3,1), Κούτρης (Αμυντικός, 3,0) και Μπεν (Επιθετικός, 3,2), ήταν στον πάγκο αλλά δε χρησιμοποιήθηκαν καθόλου οι επίσης βασικοί Ζιλέ, Καρσελά και Μάριν. «Παίζει» για βασικός ο Φορτούνης, όπως επίσης και ο Φιγκέιρας, που θεωρείται πιο σταθερός αμυντικά σε σχέση με τον Ελαμπντελαουί.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-1 για τον Ολυμπιακό κόντρα στη Λάρισα.

Στατιστικό: 4/4 Over 2.5 + G/G μετράει ο Ολυμπιακός στα πρώτα επίσημα ματς.