9η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Σαρμιέντο. Ο Μπελτράν με πέναλτι στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ και ο Παλαβεσίνο στο 74’ το διαμόρφωσε.

Ικανοποιητικό το ξεκίνημα της Ρίβερ στην σεζόν, ενθαρρυντικά τα πρώτα στοιχεία του project Ντεμικέλις αφού η διακοπή την βρήκε στην κορυφή της λίγκας με την καλύτερη επίθεση (14 γκολ).

Στις 19 του μηνός, στη Χουνίν, δεν ήταν πειστική η εικόνα της παρότι προηγήθηκε πολύ νωρίς από την άσπρη βούλα. Η Σαρμιέντο έχασε καθαρό τετ α τετ και νέα μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση. Στο δεύτερο μέρος οι “εκατομμυριούχοι” ήλεγξαν το τέμπο, εκμηδένισαν τις απειλές και σύμφωνα στην ροή του αγώνα βρήκαν δεύτερο γκολ.

Επέστρεψε στις προπονήσεις ο Ντε λα Κρους (μέσος), αλλά αναμένεται να προφυλαχθεί για την πρεμιέρα του Copa Libertadores την Τρίτη στη Βολιβία με την Δε Στρόνγκεστ. Με το ίδιο σχήμα και μόνο ένα δίλημμα στα εξτρέμ θα πάει στο σημερινό παιχνίδι ο Ντεμικέλις.

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΟΥΝΙΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Ράσινγκ. Ο Ρομέρο έκανε το 0-1 στο 24ο λεπτό και στο 38’ αποβλήθηκε ο Λούνα Ντιάλε της Ουνιόν. Ο Γκορδίγιο ισοφάρισε στο 65’ για την Ουνιόν, αλλά ο Ρόχας (με πέναλτι) στο 75’ και ο Γκερέρο στο 90+5’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Βελτιωμένη η εικόνα της Ουνιόν στα τρία τελευταία παιχνίδια πριν τη διακοπή, παρότι πήγε σε αυτήν με ήττα. Ηρέμησε η κατάσταση με τους τέσσερις βαθμούς απέναντι σε Εστουδιάντες (2-0 εντός) και Ροσάριο Σεντράλ (1-1 εκτός). Δικαιολογημένη η αποτυχία απέναντι στην Ράσινγκ παίζοντας με παίκτη λιγότερο για πάνω από ένα ημίχρονο, ψυχωμένη η εμφάνισή της παρά το μειονέκτημα.

Εκτέθηκε η άμυνά της για το 0-1, έχασε μεγάλη ευκαιρία για άμεση ισοφάριση και λίγο αργότερα το αντιεπαγγελματικό μαρκάρισμα την άφησε με παίκτη λιγότερο. Βρήκε ισοφάριση όμως από στατική φάση και κατάφερε να περιορίσει τις απειλές μέχρι το καθοριστικό πέναλτι.

Αλλαγές στο αρχικό του σχήμα για το ματς στο “Μονουμεντάλ” ετοιμάζει ο κόουτς Μουνούα, αναγκαστική αυτή στην επίθεση με το Λούνα Ντιάλε να είναι τιμωρημένος.