*16η αγωνιστική

*NG στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΡΕΤΖΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Μπρέσια. Σκόρερ αναδείχθηκαν οι Φαμπιάν (3′) και Μενέζ (11′).

Τη μετριότατη εμφάνιση της Μπρέσια εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Ρετζίνα επιστρέφοντας με το “τρίποντο” από το “Mario Rigamonti” (2-0). Παράλληλα μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Φροζινόνε στους τρεις βαθμούς, ενώ παράλληλα βρίσκεται στο +6 από τους διώκτες της. Ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια και “καθάρισε” στο 11′, σε μία αναμέτρηση που δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση από τους γηπεδούχους.

Το συγκρότημα του Ιντζάγκι παραμένει αήττητο σε πέντε αγωνιστικές (3-2-0), στις συνολικά επτά που έδωσε στο “Oreste Granillo” μετράει πέντε νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα (19-6 διαφορά γκολ). Δεν ξεπέρασαν τον τραυματισμό τους Όμπι και Σανταντέρ, εκτός για τεχνικούς λόγους τέθηκαν και πάλι οι Ντούτσου και Αγκοστινέλι.

ΡΕΤΖΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Σουντιρόλ. Ο Ντε Κολ άνοιξε το σκορ στο 24′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Μοντερίζι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λίγο πριν το τελικό τριπλό σφύριγμα του διαιτητή γλίτωσε την ήττα στην έδρα της σκληροτράχηλης Σουντιρόλ η πρωτοπόρος Φροζινόνε. Είχε την κατοχή μπάλας σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των γηπεδούχων να απομακρύνουν σωστά την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στον Μοντερίζι να ισοφαρίσει με κοντινή προβολή.

Ήταν μόλις η τέταρτη συμμετοχή του 20χρονου Ιταλού αμυντικού στη φετινή Σέριε Β. Τα “καναρίνια” παραμένουν αήττητα σε οχτώ αγωνιστικές (6-2-0), εκτός έδρας μετρούν τρεις νίκες και μία ισοπαλία σε τέσσερις (διαφορά γκολ 7-3). Στις δύο τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Ρετζίνα επικράτησαν με 4-0 (Μάιος 2021) και αναδείχθηκαν ισόπαλα χωρίς γκολ (Σεπτέμβριος 2021). Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Ματζιτέλι.