32η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στο 1ο γύρο (12/11): Βενέτσια – Ρετζίνα 1-2

ΡΕΤΖΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Περούτζια. Ο Ντι Σέριο (24’) άνοιξε το σκορ για την Περούτζια, αλλά η Ρετζίνα γύρισε το παιχνίδι με Ερνάνι (38’), Ντι Κιάρα (47’) και Κανότο (82’).

Ευεργετική η διακοπή των εθνικών ομάδων για την Ρετζίνα, την προηγούμενη Παρασκευή υπέστη εντός προγράμματος ήττα στη Γένοβα, αλλά την Τετάρτη στο εξ αναβολής του “Ρενάτο Κούρι” σταμάτησε το αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών.

Προβληματική η εικόνα της στο ξεκίνημα του αγώνα με την Περούτζια, δικαίως βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ και στην συνέχεια κινδύνευσε με δεύτερο γκολ. Κατάφερε όμως να γυρίσει το ματς με δύο στατικές φάσεις λίγο πριν και λίγο μετά την ανάπαυλα, με MVP… τον αντίπαλο τερματοφύλακα! Απίθανες εώς ύποπτες οι γκάφες του για να γίνει το 1-2, το οποίο υπερασπίστηκε σωστά στην συνέχεια η ομάδα του Πίπο Ινζάγκι.

Με τη νίκη αυτή επέστρεψε εντός playoffs ανόδου, αλλά παραμένει μακριά από τα στάνταρ της στο ξεκίνημα της σεζόν.

Τιμωρημένος ο επιδραστικός μέσος Ερνάνι, τραυματίες οι Γκαλιόλο (στόπερ), Ρίτσι (εξτρέμ).

ΡΕΤΖΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Κόμο. Με τον Ντα Κούνια στο 8ο λεπτό προηγήθηκε η Κόμο, αλλά η Βενέτσια γύρισε το παιχνίδι με Καντέλα (45’), Μιλανέζε (48’) και Πογιάνπαλο (50’), για να μειώσει στο 90’ ο Γκαμπριελόνι. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σκάγλια της Κόμο.

Με νίκη πήγε στη διακοπή των εθνικών ομάδων, με νίκη επέστρεψε από αυτήν το προηγούμενο Σάββατο, με αποτέλεσμα να βγει εκτός επικίνδυνης ζώνης και πηγαίνει με ακμαίο ηθικό στην σημερινή πρόκληση.

Απέναντι στην Κόμο κατάφερε να αντιδράσει αρμοστά στο γρήγορο προβάδισμα των φιλοξενούμενων και με τρία γκολ σε πέντε αγωνιστικά λεπτά γύρισε πειστικά το σκορ. Είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει περισσότερο και έδειξε ότι αρχίζει να βρίσκει ρυθμό.

Παραμένουν εκτός για το σημερινό ταξίδι οι Γιάγιαλο (μέσος), Χριστόφ (στόπερ) και Μάενπαα (κίπερ).