29η αγωνιστική

*Αήττητη η Ρεν στα έξι τελευταία εντός με αντίπαλο την Τουλούζ, έχοντας επικρατήσει στα 5/6.

*Goal/Goal τα 8/10 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Τουλούζ – Ρεν 0-0

Δείτε όλα τα σημερινά ματς στο κουπόνι για στοιχημα

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 25ο λεπτό, ενώ αμφότερες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Ρεν, μετά και το εκτός 2-0 από τη Στρασμπούργκ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν φιλοξενήθηκε από τη Μονακό, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Αρκετά καλός ο ρυθμός που είχε το πρώτο ημίχρονο, με φάσεις εκατέρωθεν, η ίδια είχε δοκάρι με τον Τεριέ στο 18′ και λίγο αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Παρότι προσπάθησε στην πορεία, δεν κατάφερε να βγάλει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, αγωνιζόμενη μάλιστα και με δέκα παίκτες σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Μετά και από αυτή τη νέα της απώλεια, έχασε περισσότερο έδαφος στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη, οπότε και καλείται να βρει άμεση αντίδραση έτσι ώστε να μην απομακρυνθεί περισσότερο από την εξάδα. Επικράτησε στα 4/5 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε παράλληλα και μια ήττα με 1-2 από τη Λοριάν.

“Η Τουλούζ είναι μια ομάδα που τα πήγε αρκετά καλά στη φετινή ευρωπαϊκή της πορεία, αλλά και η οποία στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος κέρδισε μεταξύ άλλων τις Νις, Λιλ και Μονακό, με την τελευταία μάλιστα στο Πριγκιπάτο. Έχει αρκετή δυναμική και θα είναι δύσκολο για εμάς”, δήλωσε ο τεχνικός Ρουά.

Δεν υπολογίζεται για το αποψινό παιχνίδι ο εξτρέμ Τεριέ, που αποβλήθηκε κόντρα στη Μονακό. Γνώριμη η απουσία του τραυματία Ναγκιντά.

Ρεν Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος παρέμεινε από την πλευρά της η Τουλούζ, μετά και το εκτός 0-3 επί της Κλερμόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ υποδέχθηκε τη Στρασμπούργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να πάει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ. Με την επιστροφή από αυτά, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, είδε την αντίπαλο να έχει δυο καλές στιγμές, χωρίς όμως να το “πληρώσει”.

Δεύτερο σερί ματς που κρατάει ανέπαφη την εστία της, ενώ με το βαθμό που πήρε, είναι σταθερά στο δεύτερο μισό της κατάταξης, ούσα στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά και σε επαφή με τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Αξίζει να σημειωθεί ότι πήρε το διπλό στις 4/5 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε και μια ήττα 1-0 από τη Χάβρη.

Στα θετικά ενόψει της αποψινής αναμέτρησης για τον Ισπανό τεχνικό, το γεγονός ότι μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Αμπουκλάλ, που ξεπέρασε πλήρως τον σοβαρό τραυματισμό του. Θα στερηθεί όμως τον τιμωρημένο Σιέρο.