*19η αγωνιστική.

ΡΕΝ

Συνεχίζει να «πετάει» η Ρεν μετά την αλλαγή προπονητή και τον ερχομό του Στεφάν. Δεν αγωνίστηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα, καθώς το παιχνίδι με την Γκινγκάμπ αναβλήθηκε για τους γνωστούς λόγους. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της στο πρωτάθλημα επικράτησε 2-0 της Ντιζόν εντός έδρας. Ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της κι έφθασε δίκαια τη νίκη με γκολ των Μπουριγκό (69’) και Μπεν Αρφά (80’). Βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμεί με Στρασβούργο και Νιμ στους 23 πόντους, είναι στο -6 απ’ την «τετράδα», ενώ αύξησε στους εννιά πόντους τη διαφορά απ’ τα μπαράζ παραμονής.

Ακολούθησε το εντός έδρας 2-1 της Τετάρτης στο πλαίσιο του Λιγκ Καπ κόντρα στη Ναντ (τοπικό ντέρμπι), αποτέλεσμα που ήρθε με ανατροπή στο 89’! Ήταν η τέταρτη διαδοχική νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, σε όλες η Ρεν σκόραρε 2 γκολ, δείχνει ότι με τον κόουτς Στεφάν κάτι έχει αλλάξει στο εσωτερικό της. Επιστρέφει ο βασικός αμυντικός Μπενσεμπαϊνί (14, 1), δεν προέκυψαν περαιτέρω ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Ναντ.

Στατιστικό: Από τέσσερα σερί 2-3 Goal έρχεται η Ρεν (δες το στην Sportingbet).

Το Ρεν – Νιμ παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

ΝΙΜ

Από την άλλη πλευρά, η Νιμ παρότι βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, την περασμένη εβδομάδα υπέστη την εντός έδρας ήττα με 3-2 από τη Ναντ. Πλήρωσε το άσχημο ξεκίνημα στο παιχνίδι, έμεινε πίσω στο 4’ (0-1) και δέχθηκε δεύτερο τέρμα πριν την ανάπαυλα (0-2 στο 41’). Στο δεύτερο 45λεπτο, το 0-3 στο 66’ δυσκόλεψε περισσότερο το έργο της, για να μειώσει σε 1-3 στο 68’ και να κάνει το 2-3 στις καθυστερήσεις (92’).

Επιστροφή στις ήττες για την Νιμ, μετά από τρεις σερί νίκες κόντρα σε Στρασβούργο (0-1), την Αμιάν (3-0) και Καέν (1-2). Βρίσκεται στη δέκατη θέση με 23 πόντους, έχει αποσπαστεί εννιά πόντους απ’ τα μπαράζ παραμονής και δέκα απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Μεσοβδόμαδα υπέστη δεύτερη σερί ήττα, αυτή τη φορά εκτός έδρας κόντρα στη Χάβρη για το Λιγκ Καπ, σ’ ένα ματς όπου παρατάχθηκε με ανάμεικτη ενδεκάδα. Παραμένει εκτός ο τραυματίας Ντιαλό (Μέσος, 7, 0), επιστρέφει ο Γκιγιάμ (Επιθετικός, 12, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Χάβρη για το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: Έρχεται από τρία σερί Over 2.5.