17η αγωνιστική

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Λανς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 43ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 75′.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Ρεμς, μετά και το εκτός 2-1 από τη Νις. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βιλ Στιλ φιλοξενήθηκε από τη Λανς, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Μπήκε πιο δυναμικά, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την πρώτη καλή στιγμή στιγμή, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι σε προσπάθεια του Αγκμπαντού, ενώ λίγο αργότερα βρήκε δίχτυα, με το γκολ του Ντάραμι να ακυρώνεται για οφσάιντ. Σταδιακά είδε την αντίπαλο να ανεβαίνει και κόντρα στη ροή βρέθηκε πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα. Αντίστοιχη η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Ρεμς να έχει και πάλι την πρωτοβουλία και τις φάσεις, αλλά με την αντίπαλο να σκοράρει και πάλι προς το φινάλε.

Τέταρτη ήττα στις πέντε τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, γεγονός που την έριξε στην όγδοη θέση, αν και διατηρείται σε επαφή με τις ευρωπαϊκές θέσεις. Επικράτησε στα τέσσερα από τα οκτώ φετινά εντός της, στα οποία υπέστη ωστόσο και ισάριθμες ήττες.

“Η Χάβρη είναι μια ομάδα που δεν δέχεται εύκολο γκολ. Αμυντικά είναι πολύ καλά οργανωμένη και πειθαρχημένη. Ο καθένας εκεί ξέρει το ρόλο του και τους στόχους της ομάδος. Είναι αρκετά επικίνδυνη στο τρανζίσιον. Θα πρέπει να είμαστε αρκετά καλοί και συγκεντρωμένοι, να έχουμε συνοχή και να βάλουμε δύσκολα στην αντίπαλο”, δήλωσε ο Βέλγος τεχνικός, για το αποψινό παιχνίδι.

Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα έχει να αντιμετωπίσει για ακόμη μια φορά, στα οποία προστέθηκε και ο Γιουνίς Αμπντελχαμίντ, ο οποίος εκτίει τιμωρία.

Ρεμς Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Νις, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Σαμπί (5′, 35′) και Μπαγιό (πεν. 51′), δεχόμενη απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις. Αμφότερες έμειναν με δέκα παίκτες στο 81ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χάβρη, μετά από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία και είχε κατά σειρά από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ υποδέχθηκε τη Νις, κόντρα στην οποία έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 3-1.

Πραγματοποίησε με διαφορά την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, κόντρα σε μια πολύ πιο ποιοτική αντίπαλο και έφτασε δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα. Εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα της Νις και πήρε από νωρίς το προβάδισμα με τον Σαμπί, ενώ ο ίδιος ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της λίγο μετά το μισάωρο, τη στιγμή που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια κέρδισε πέναλτι για το 3-0 και κάπου εκεί κατέβασε ταχύτητα, με αποτέλεσμα να δεχθεί απλά τη μείωση στο φινάλε.

Κάπως έτσι έφτασε τους 19 βαθμούς και βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, κατά την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία. Έμεινε αλώβητη στις 6/8 εξόδους της, στις οποίες είχε χαρακτηριστικά μια νίκη, πέντε ισοπαλίες και δυο ήττες, ενώ στις τέσσερις εξ αυτών δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.