ΡΕΜΣ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο κυλά στο ξεκίνημα της η νέα σεζόν για τη Ρεμς, που μοιάζει αποφασισμένη να αφήσει πίσω της την περσινή αποτυχία και στοχεύει στην κατάκτηση ενός εκ των εισιτηρίων που δίνουν την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Η θέληση και η δίψα της διαπιστώθηκε γι’ ακόμη μια φορά την περασμένη αγωνιστική, όταν αγωνίστηκε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο για να κατακτήσει τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τουρ. Για περισσότερα από 90 λεπτά η Ρεμς ήταν κυρίαρχη και είχε δοκιμάσει κάθε πιθανό τρόπο για να σκοράρει, όμως όλοι σταματούσαν είτε στην άμυνα, είτε στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων που κρατούσε το μηδέν.

Ένα λάθος, όμως, των παικτών της Τουρ στις καθυστερήσεις, έδωσε τη δυνατότητα στον Καμαρά, που είχε περάσει ως αλλαγή στο γήπεδο, να σκοράρει και να δώσει τη νίκη στη Ρεμς, η οποία επιβραβεύτηκε για την επιμονή που έδειξε. Εντυπωσιάζει μέχρι τώρα με την κυνικότητα που βγάζει στο παιχνίδι της, που της έχει επιτρέψει να μετράει το απόλυτο και να μην έχει δεχθεί ακόμη γκολ στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, έχει καταφέρει να προκριθεί και στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ, για το οποίο την Τρίτη θα ταξιδέψει στην έδρα της Βαλανσιέν. Δεν άλλαξε κάτι στην αποστολή, αφού έμειναν εκτός οι νεοαποκτηθέντες Μαρτέν (Μέσος) και Μπεμπά (Μέσος), όπως και οι τραυματίες Λεμέτρ (Τερματοφύλακας) και Μπουούρς (Αμυντικός).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τουρ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 13/15 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Under 2,5 (Δες το στην Magicbet).

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΟΥΡΓΚ

Επιτέλους νίκη και τι νίκη μάλιστα για την Μπουργκ, η οποία μπορεί να καθυστέρησε να πάρει μπροστά, γνωρίζοντας τρεις σερί ήττες (δύο στο πρωτάθλημα, μία στο Λιγκ Καπ), όμως την περασμένη αγωνιστική ξέσπασε και πέρασε με το επιβλητικό 4-1 από την έδρα της νεοφώτιστης Κεβιγί. Δεν ήταν τόσο εντυπωσιακή η εμφάνιση της Μπουργκ, η οποία βοηθήθηκε όμως από το γεγονός ότι κατάφερε να πάρει προβάδισμα στη μοναδική φάση που έφτιαξε σε όλο το πρώτο μέρος, χάρη στο τέρμα του Μερτζί στο 4’. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια είχαν την πρωτοβουλία, όμως η ομάδα του Ντελά Ματζιόρε αντέδρασε σωστά, απορρόφησε την πίεση και με δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά (67’, 69’) από τους Περαντέν και Μερτζί. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντενέβ απέκρουσε πέναλτι, στο 75’ ο Σαρ έβαλε κι αυτός το όνομα του στον πίνακα, ενώ το μόνο που άλλαξε, ήταν η μείωση από τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά. Σημαντικό τεστ για την ομάδα του Ντελά Ματζιόρε το σημερινό αφού αν βγει αλώβητη από την έδρα της Ρεμς θα πάρει πολλούς πόντους ψυχολογίας για τη συνέχεια. Δεν αναφέρονται προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Κεβιγί για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 9/11 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Over 2,5.