8η αγωνιστική

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Λυών, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μουνέτσι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και στο 71′ ο Αμπντελχαμίντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Ρεμς, έχοντας προηγηθεί εκείνη στην έδρα της Λιλ, με 1-2. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βιλ Στιλ υποδέχθηκε τη Λυών, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Εκμεταλλεύτηκε την αγωνιστική κρίση της αντιπάλου της και έχοντας τον πλήρη έλεγχο, ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο. Αφού έχασε κάποιες καλές στιγμές, στο φινάλε αυτού κατάφερε να βρει δίχτυα και να πάει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ. Πιο υπομονετική στο δεύτερο ημίχρονο, περίμενε την αντίπαλο της, αλλά δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, για να βρει και πάλι δίχτυα, “κλειδώνοντας” το τρίποντο.

Κάπως έτσι, έφτασε τις τέσσερις νίκες στις επτά πρώτες στροφές (4-1-2), ούσα παράλληλα στους 13 βαθμούς μέχρι τώρα, που την κρατούν ψηλά στην κατάταξη. “Αυτή τη στιγμή, η Μονακό είναι η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας. Τρέχει αρκετά και είναι από τις πιο γρήγορες. Σκοράρει αρκετά τέρματα, έχει φιλοσοφία στο παιχνίδι της και κάνει δύσκολη τη ζωή των αντιπάλων της. Με λίγα λόγια, θα παίξουμε κόντρα στην καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, οπότε και είναι ένα καλό παιχνίδι και με αρκετή ποιότητα”, δήλωσε ο Βέλγος τεχνικός.

Συμπλήρωσε κάρτες ο μπακ Τομάς Φοκέ και θα εκτίσει τιμωρία απόψε, ενώ απουσιάζει και ο τραυματίας Μαξίμ Μπουσί.

Ρεμς Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω δυο φορές στο σκορ (1′, 18′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Ακλιούς (8′) και Μπαλογκάν (23′), πριν ολοκληρώσει την ανατροπή στο 52ο λεπτό με τον Ακλιούς.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μονακό, μετά από δυο παιχνίδια, στα οποία και είχε μια ισοπαλία (2-2 με Λοριάν) και μια ήττα (0-1 από Νις). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ υποδέχθηκε τη Μαρσέιγ, της οποίας και επικράτησε με 3-2, στο μεταξύ τους ντέρμπι της Κυανής Ακτής.

Βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα” και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, με την άμυνα της να πιάνεται στον ύπνο. Παρότι είχε άμεση απάντηση, αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, μέσα από την περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα έφερε και πάλι το ματς στα ίσα, με το ξεκίνημα να είναι αρκετά χορταστικό. Ήταν αυτή που απειλούσε στην πορεία και δικαιώθηκε, κάνοντας την ανατροπή λίγο μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες στη συνέχεια και από τις δυο πλευρές.

Κάπως έτσι, έφτασε τις τέσσερις νίκες μετά τις επτά πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και μοιράζεται για την ώρα την κορυφή με τη Μπρεστ, στο +1 από την αποψινή της αντίπαλο. “Δεν είναι εύκολο για κάθε αντίπαλο να αμυνθεί απέναντι μας. Ο κίνδυνος έρχεται από παντού”, δήλωσε ο Αυστριακός τεχνικός, ο οποίος όχι μόνο βλέπει την ομάδα του ψηλά, αλλά και ως την πιο επιθετική της κατηγορίας, μέχρι τώρα, με 18 τέρματα στο ενεργητικό της.

Ανάμεσα στους 22 παίκτες που βρίσκονται στην αποστολή, είναι και ο 17χρονος Γιανίς Μπενχαούχ, για πρώτη φορά φέτος. Εκτός παραμένουν οι τραυματίες Βάντερσον, Κάιο Ενρίκε, Μοχαμέντ Σαλισού, Ελιές Μπεν Σεγκίρ και Μπριλ Εμπολό.