10η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 48′ με τον Ρισάρντσον, τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικο παιχνίδι η Ρεμς, μετά και την ήττα με 1-3 από τη Μονακό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βιλ Στιλ φιλοξενήθηκε από την Τουλούζ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Είχε επιθετικό μονόλογο στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε αρκετές και επικίνδυνες φάσεις στα αντίπαλα καρέ, όμως ήταν άτυχη για να μη βρει δίχτυα, έχοντας παράλληλα και δυο δοκάρια σε αυτό. Ότι δεν κατάφερε μέχρι τότε, το έκανε πράξη με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, όταν ο Ρισάρντσον εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δεν κράτησε για πολύ όμως αυτό, καθώς τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση, σε μια φάση που ο πορτιέρο Ντιούφ φέρει ευθύνη. Τίποτα το ιδιαίτερο στη συνέχεια.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 14 συνολικά και μοιράζεται την έκτη θέση της κατάταξης, μαζί με τη Ναντ. Από δυο νίκες και ήττες στα τέσσερα φετινά εντός της. “Η Λοριάν είναι μια ομάδα που βήμα βήμα παίρνει βαθμούς κόντρα σε πολύ καλές ομάδες. Έχει δεχθεί μερικά τέρματα μέχρι τώρα, αλλά η ομάδα χτίζεται ακομη και έχει μεγάλα όπλα σε επίθεση και άμυνα. Θεωρώ ότι θα έχουμε ένα πολύ καλό παιχνίδι”, δήλωσε ο κόουτς Στιλ.

Τραυματίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι και θα απουσιάσει για λίγο καιρό ο νεαρός Βαλεντίν Ατανγκανά. Εκτός μάχης βρίσκονται και οι Ιμπραχίμ Ντιακιτέ, Αζόρ Ματουσίβα και Κεΐτο Νακαμούρα. Στα θετικά για τον Βέλγο τεχνικό, οι επιστροφές των Μαξίμ Μπουσί και Τέντι Τεουμά.

Ρεμς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ρεν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο τέταρτο λεπτό με αυτογκόλ και παρότι δέχθηκε την ισοφάρισε στο 21′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Τουρέ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Λοριάν, μετά από πέντε παιχνίδια, στα οποία και είχε δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρις υποδέχθηκε τη Ρεν, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Στάθηκε αρκετά τυχερή για να πάρει από πολύ νωρίς το προβάδισμα, χάρη σε αυτογκόλ που σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι, μετά από σέντρα που έγινα από το αριστερά. Αυτός όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς δέχθηκε σχετικά γρήγορα την ισοφάριση, ενώ στα επόμενα λεπτά χρειάστηκε και τις αποκρούσεις του Εμβονγκό για να αποφύγει την ανατροπή. Και αφού άντεξε, “χτύπησε” ξανά στο φινάλε του ημιχρόνου για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, παρά τις όποιες ευκαιρίες είχαν αμφότερες στο παιχνίδι.

Μετά και από αυτή την επιτυχία της, έφτασε τους δέκα βαθμούς στις εννέα πρώτες στροφές, ούσα σε ισοβαθμία μαζί με τις Χάβρη και Στρασμπούργκ. Δεν έχει πανηγυρίσει ακόμη κάποιο διπλό στις τέσσερις φετινές εξόδους της, στις οποίες και μέτρησε από δυο ισοπαλίες και ήττες.

Στη διάθεση του προπονητή του είναι και πάλι ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Άλφρεντ Γκομίς, ο οποίος δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής στο προηγούμενο παιχνίδι. Εκτός αποστολής έμεινε για προσωπικούς λόγους ο Γιοέλ Εμβουκά.