*Η Κλερμόν επικράτησε και στα δυο τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ρεμς.

*No Goal και Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ίτο στο 10ο λεπτό, δεχόμενη στην πορεία την ανατροπή (23′, 73′).

Μπορεί να μην έφυγε με θετικό αποτέλεσμα από την πρεμιέρα της, ωστόσο η Ρεμς είχε αρκετά καλή παρουσία. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Βιλ Στιλ φιλοξενήθηκε από τη Μαρσέιγ, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 2-1.

Μπήκε αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι και ευτύχησε να πάρει από νωρίς τα ηνία, εκμεταλλευόμενη και το μερικό ροτέισον των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά, δεν κράτησε για πολύ καθώς είδε σχετικά γρήγορα την αντίπαλο να φέρνει το ματς στα ίσα, σε ένα αρκετά ανοιχτό πρώτο μέρος, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές. Προσπάθησε να κάνει περισσότερο διαχείριση στο δεύτερο μέρος, ωστόσο δεν ήταν ικανή να αποφύγει το μοιραίο, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα.

“Κόντρα στη Μαρσέιγ παρατηρήσαμε ότι υστερούσαμε σε τρεξίματα, ενώ είχαμε και λιγότερο ένταση στο παιχνίδι μας, κάτι στο οποίο πρέπει να δουλέψουμε. Τώρα, έχουμε απέναντι μας τη Ρεμς, κόντρα στην οποία τα βρήκαμε σκούρα την περασμένη σεζόν”, δήλωσε ο Βέλγος τεχνικός.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Αγκμπαντού, ενώ στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και οι Σεΐκ Κεϊτά και Τιμπό Ντε Σμετ, καθώς αμφότεροι έχουν αναρρώσει. Για πρώτη φορά στην αποστολή και ο νεοαποκτηθής Μοχάμεντ Ντάραμι.

Ρεμς Στατιστικά

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-4 από τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο έβδομο λεπτό με τον Βιετέσκα, για να δεχθεί την ανατροπή πριν το ημίχρονο (26′, 43′). Ισοφάρισε στο 53′ με τον Τσαμ, δεχόμενη όμως ακόμη δυο τέρματα στην πορεία (70′, 90’+3).

Ξεκίνημα με το αριστερό στο φετινό πρωτάθλημα και για την Κλερμόν. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν υποδέχθηκε τη Μονακό, κόντρα στην οποία δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι θετικό, γνωρίζοντας την ήττα με 2-4.

Μπήκε αρκετά δυναμικά και αιφνιδιάζοντας την αντίπαλο της, πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι στην πορεία, ωστόσο δεν ήταν ικανή να αντισταθεί στην ανωτερότητα των Μονεγάσκων, δεχόμενη την ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Αντίστοιχη η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την ίδια να ξεκινάει δυναμικά, φέρνοντας το ματς στα ίσα με γκολ από τα αποδυτήρια. Ωστόσο, αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στα μετόπισθεν, γεγονός που είχαν σαν αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμη δυο τέρματα προς το φινάλε.

“Είμαι απογοητευμένος από το αποτέλεσμα και γενικά από τη συνολικά παρουσία μας στον αγωνιστικό χώρο. Είχαμε έλλειψη συγκέντρωσης και αυτό είναι κάτι που δε συγχωρείτε από μια πιο ομάδα με ποιότητα, όπως η Μονακό. Ωστόσο, ήταν μόλις το πρώτο παιχνίδι της σεζόν”, δήλωσε μετά το ματς ο κόουτς Γκαστιέν.

Εκτός μάχης παραμένουν μόνο οι δυο τραυματίες Μαξιμιλιάνο Κάουφρις και Ελμπασάν Ρασάνι.