*45η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Στόκπορτ – Ρέξαμ 2-1

*Οι δύο ομάδες έχουν παίξει φέτος σε αυτό το γήπεδο και για το κύπελλο ερασιτεχνών, με την Ρέξαμ να κερδίζει με 2-0

ΡΕΞΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Ρέξαμ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Μπόρεχαμ Γουντ, δεχόμενη την ισοφάριση από πέναλτι του Μαρς στο 89ο λεπτό, παρόλο που έπαιζε με παίκτη περισσότερο μετά το 38’, κάτι που εκμεταλλεύτηκε αρχικά, ανοίγοντας το σκορ με τέρμα του Μάλιν στο 54ο λεπτό. Βέβαια στο πρώτο ημίχρονο και πριν αποβληθεί αντίπαλος παίκτης, είχε γλιτώσει από το δοκάρι της.

Η Ρέξαμ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει πιο κοντά στην κορυφή και την σημερινή της αντίπαλο, φέρνοντας 1-1 εκτός έδρας με την Μπόρεχαμ Γουντ, δεχόμενη την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος και ενώ έπαιζε με παίκτη περισσότερο! Δεν κατάφερε λοιπόν να πετύχει μία τρίτη συνεχόμενη νίκη, αλλά στο γήπεδό της έχει να χάσει από τις 30 Νοεμβρίου, έχοντας παίξει 17 αγώνες από τότε, με 15 νίκες.

Παραμένει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας και είναι στο -3 από την σημερινή της αντίπαλο που είναι στην κορυφή και την θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Και μπορεί να την περάσει, αν την κερδίσει σήμερα με δύο γκολ διαφορά, αλλά έχει και έναν αγώνα περισσότερο.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή των αμυντικών Χάιντεν, Ο’ Φάντζεαν που χτύπησαν πρόσφατα, αλλά και του πιο μακροχρόνια τραυματία  Λάιντον (ΤΕ).

Ρέξαμ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί under 2,5

*Εχει 16/26 under 2,5 εντός έδρας, 14/21 στο πρωτάθλημα.

ΣΤΟΚΠΟΡΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Στόκπορτ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Τσέστερφιλντ, σκοράροντας με πέναλτι του Μάντεν στο 35’ και ενώ γλίτωσε από μία τεράστια ευκαιρία της αντιπάλου της στο τέλος για να δεχθεί την ισοφάριση.

Η Στόκπορτ πέτυχε μεγάλη νίκη εκτός έδρας επί της Τσέστερφιλντ, με 0-1, μπροστά σε 2.500 οπαδούς της που έκαναν το ταξίδι και την ακολούθησαν. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από δύο σερί ήττες, ενώ στους εφτά τελευταίους αγώνες της έχει τέσσερις ήττες, μία από την σημερινή της αντίπαλο για το κύπελλο ερασιτεχνών. Αλλά ήταν και η πρώτη της νίκη εκτός, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Είναι πάντα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, η οποία εκτός από τον τίτλο εξασφαλίζει και την απευθείας άνοδο, στο +3 από την δεύτερη Ρέξαμ, την σημερινή της αντίπαλο, έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο. Και αν δεν χάσει σήμερα, θα πρέπει μετά σε δύο αγώνες να μην πάρει ούτε βαθμό για να μην κατακτήσει τον τίτλο, ενώ αν κερδίσει τον κατακτάει απόψε.

Ολοκληρώνει την ποινή του ο αμυντικός Κόλαρ που αποτελεί και την μοναδική απουσία.

Στόκπορτ Στατιστικά

*Εχει 4/6 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*Εχει 6/9 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*Εχει 14/25 αγώνες εκτός έδρας με 2-3 γκολ, 12/21 στο πρωτάθλημα, 7/8 στα πιο πρόσφατα.