*17η αγωνιστική

*Γειτονικό ντέρμπι

ΡΕΞΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Ρέξαμ επικράτησε 3-1 εντός έδρας την Χάλιφαξ, αν και βρέθηκε να χάνει από τέρμα που δέχθηκε από πέναλτι του Ντιεσερούβε στο 12ο λεπτό. Αντέδρασε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας με τον Τόζερ στο 64’, ενώ προηγήθηκε με τον Ντέιβις στο 82’, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι με τέρμα του Χάιντεν στο 89ο λεπτό.

Η Ρέξαμ κέρδισε και την Χάλιφαξ με 3-1 εντός έδρας, αν και ζορίστηκε αρκετά για να το πετύχει, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ. Αλλά πέτυχε την Τρίτη της νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια, έχει χάσει μόνο από Τσέστερφιλντ και Νοτς Κάουντι εκτός φέτος, ενώ στο γήπεδό της έχει την εντυπωσιακή συγκομιδή των 8/8 νικών!

Παραμένει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά λίγο πίσω πάλι από την κορυφή και την απευθείας άνοδο, στο -3 συγκεκριμένα, ενώ έχει ξεφύγει στο +9 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς για την άνοδο. Και έχει μακράν την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Τραυματίες και απόντες είναι οι γκολκίπερς Λάιντον, Ντιμπλ και οι αμυντικοί Xολ – Τζόνσον, Λένον, αν και ο τελευταίος πλησιάζει στην επιστροφή, ενώ χτύπησε πιο πρόσφατα και ο επιθετικός Μεντί που μάλλον θα λείψει και απόψε.

Ρέξαμ Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί G/G

*Εχει 11/17 over 2,5 στη σεζόν, 8/8 εντός έδρας

ΟΛΤΡΙΝΧΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Ολτρινχαμ κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Ολνταμ, σκοράροντας με τον Κον – Κλαρκ στο 71ο λεπτό, παρόλο που κινδύνεψε με ισοφάριση σε μία φάση προς το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ολτρινχαμ επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Ολνταμ, αρκετά δύσκολα, όπως αναμενόταν βέβαια. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τρεις αγώνες, στους οποίους είχε δύο ισοπαλίες και μόλις μία ήττα. Και μακριά από το γήπεδό της έχει κερδίσει μόνο την Γκέιτσχεντ φέτος, με πέντε ήττες σε εννιά αναμετρήσεις.

Ανέβηκε στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας ελάχιστα πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού απ’ ότι στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο +5 έναντι του -6.

Τραυματίες είναι ο μέσος Μάριοτ και ο επιθετικός Κοσόλο που έχασαν και τους προηγούμενους αγώνες.