*Αναμέτρηση για τον 2ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Οποια ομάδα κερδίσει, προκρίνεται στην επόμενη φάση του θεσμού. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της τωρινής φιλοξενούμενης.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην πρόσφατη ιστορία τους.

*Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά στην Αγγλία

ΡΕΞΑΜ (Νάσιοναλ Λιγκ)

Προηγούμενο ματς: Η Ρέξαμ κέρδισε πολύ άνετα, με 2-0 εντός έδρας την Ολντερσοτ, σκοράροντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο μέσα σε 10 λεπτά, από τους Μάλιν (28’), Τζόουνς (38’), χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την αντίπαλο της κάποια στιγμή.

Η Ρέξαμ κέρδισε και την Ολντερσοτ με 2-0 εντός έδρας, πετυχαίνοντας όγδοη νίκη στους 11 τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη, ενώ ειδικά στο γήπεδό της έχει 12/12 νίκες την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ανέβηκε πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας, στην μοναδική θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Βέβαια είναι πάντα σε απόσταση βολής, στο +1 για την ακρίβεια, από την δεύτερη Νοτς Κάουντι, έχοντας ξεφύγει στο +17 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς για την άνοδο. Και έχει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος της.

Τραυματίες και απόντες είναι οι γκολκίπερς Λάιντον, Ντιμπλ και χτύπησε σοβαρά ο αμυντικός Χόσεναχ που θα μείνει για λίγο καιρό εκτός, αλλά έχουν αποθεραπευτεί όλοι οι άλλοι παίκτες που είχαν προβλήματα και είναι διαθέσιμοι.

Ρέξαμ Στατιστικά

*Εχει 5/6 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 10/12 over 2,5 εντός έδρας

ΦΑΡΝΜΠΟΡΟ (Νάσιοναλ Λιγκ Σάουθ)

Προηγούμενο ματς: Η Φάρνμπορο κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Χάμπτον & Ρίτσμοντ με τέρμα του Κασίμου στο 89ο λεπτό.

Η Φάρνμπορο επικράτησε με 0-1 εκτός έδρας της Χάμπτον & Ρίτσμοντ, ομάδας ίδιας κατηγορίας, για το κύπελλο ερασιτεχνών, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Και αυτή ήταν η ένατη νίκη της στους 12 τελευταίους αγώνες που παραμένει χωρίς ήττα, ενώ μακριά από το γήπεδο της δεν χάνει εδώ και οκτώ παιχνίδια, με έξι νίκες σε αυτό το διάστημα.

Βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, στο δεύτερο μισό του δηλαδή, στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού και στο -7 από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.