7η αγωνιστική.

ΡΕΪΘ ΡΟΒΕΡΣ

Είχε δύσκολη αποστολή την περασμένη αγωνιστική η Ρέιθ Ρόβερς, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 με την Μπρέχιν εκτός έδρας. Ισορροπημένο παιχνίδι, με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, προηγήθηκε με πέναλτι στο 65’ (0-1), ήταν κοντά στη νίκη, δεχόμενη την ισοφάριση στο 87’ της συνάντησης (1-1). Πρώτη ισοπαλία για τη Ρέιθ Ρόβερς, μετά από δύο σερί νίκες επί των Ερντριόνιανς (3-4) και Φόρφαρ (4-0), παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα με ρεκόρ 3-3-0, φιγουράροντας στη δεύτερη θέση και στο -2 απ’ την πρωτοπόρο Αρμπρόουθ. Μοναδικός στόχος παραμένει η απευθείας άνοδος και γι’ αυτή θα παλέψει μέχρι το φινάλε. Διαθέτει τη δεύτερη παραγωγικότερη επίθεση με 14 γκολ ενεργητικό. Στο 2-1-0 ο εντός έδρας απολογισμός της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπρέχιν.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία απ’ τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στη Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΜΟΝΤΡΟΟΥΖ

Από την άλλη πλευρά, η Μοντρόουζ γνώρισε ακόμη μια ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 από την Νταμπάρτον εκτός έδρας. Καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πάει προηγούμενη στην ανάπαυλα (0-1 στο 42’). Στην επανάληψη δέχθηκε πίεση από την αντίπαλο, ισοφαρίστηκε στο 68’ (1-1), αναγκάστηκε να συνεχίσει με παίκτη λιγότερο στο 73’, δεχόμενη την ανατροπή με πέναλτι στο 81’ της συνάντησης (2-1). Τρίτη διαδοχική ήττα για τη Μοντρόουζ, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν από τις Στρανράερ (2-0) και Ιστ Φάιφ (0-2), τρέχει ρεκόρ 2-0-4 στις πρώτες έξι αγωνιστικές, οπισθοχωρώντας στην τελευταία θέση της κατάταξης. Σήμερα θα προσπαθήσει να επιστρέψει στις επιτυχίες, αλλά το έργο της απέναντι στη Ρέιθ Ρόβερς μόνο εύκολο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Τιμωρημένος ο Μπολοτσοβέσκι (Αμυντικός, 1, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Νταμπάρτον.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.