*Φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

*Επαναληπτικός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας του συνολικού σκορ θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Μπενφίκα-Ρέιντζερς 2-2.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

*Και οι τρεις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλες, έχοντας πετύχει αμφότερες τουλάχιστον από δύο γκολ (3-3 και 2-2 το 2020 και 2-2 στον πρώτο αγώνα φέτος).

*Όσες φορές έχει αποτύχει να κερδίσει στον εντός έδρας πρώτο αγώνα σε νοκ-άουτ φάση η Μπενφίκα, μόνο σε μία από τις τελευταίες πέντε κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον επαναληπτικό μακριά από το γήπεδό της, κόντρα στον Άγιαξ τη σεζόν 2021/2022 στα πλαίσια της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Χιμπέρνιαν, στα πλαίσια της φάσης των «8» του κυπέλλου Σκωτίας. Το 0-1 ο Λούνστραμ στο 23’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Σοάρες στο 83’.

Πολύ καλή εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τη Ρέιντζερς που πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του κυπέλλου Σκωτίας. Είχε τον έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και απείλησε με αρκετές από αυτές την αντίπαλη εστία, σκοράροντας τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη φυσικά και το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε αποκτήσει στην επανάληψη. Αμυντικά δεν κινδύνευσε σχεδόν καθόλου, διατηρώντας σχετικά εύκολα ανέπαφη την εστία της ως το τελευταίο σφύριγμα.

Σημαντικό πρώτο βήμα έκανε στη Λισαβόνα, αποσπώντας την ισοπαλία και πλέον κρατάει ως ένα βαθμό τη μοίρα της στα «πόδια» της. Έχει το πλεονέκτημα έδρας και πρέπει να το εκμεταλλευτεί στο έπακρον, προκειμένου να μην επιτρέψει στους Πορτογάλους να πιέσουν και να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ώστε να απειληθεί λιγότερο η εστία της. Από την άλλη έχει δείξει εξαιρετικά στοιχεία μεσοεπιθετικά μπροστά στο κοινό της κατά τη διάρκεια της σεζόν, επιβάλλοντας σχεδόν μόνιμα το ρυθμό της και σκοράροντας σχεδόν σε όλες τις επίσημες αναμετρήσεις της. Γνωρίζει πως το έργο της δεν θα είναι σε καμία περίπτωση εύκολο, παρ’ όλα αυτά θα πρέπει να δείξει ιδιαίτερη προσοχή στα αμυντικά της καθήκοντα, προκειμένου να μην επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν την εστία της.

“Είμαστε ρεαλιστές, γνωρίζουμε πως η Μπενφίκα έχει ένα τρομερά ταλαντούχο ρόστερ. Έχει παίκτες που έχουν κατακτήσει Παγκόσμιο Κύπελλο, νεαρά ταλέντα που στην πορεία θα πωληθούν για μεγάλα χρηματικά ποσά. Ξέρουμε πως το να προκριθούμε θα είναι έκπληξη, όμως είμαστε «πεινασμένοι» για να το πράξουμε. Το παιχνίδι έγινε sold out απίστευτα γρήγορα και ξέρουμε πως ο κόσμος θα χρειαστεί να φύγει νωρίτερα από τις δουλείες του για να βρεθεί στο γήπεδο και να μας υποστηρίξει. Οι παίκτες μου είναι έτοιμοι, «πεινασμένοι» και ξέρουμε καλά πως θα χρειαστεί να παίξουμε πάνω από το επίπεδό μας για να μπορέσουμε να προκριθούμε. Θα τα δώσουμε όμως όλα!”. Αυτά δήλωσε ο προπονητής των Σκωτσέζων, Φιλίπ Κλεμέντ, ενόψει της σημαντικής αυτής αναμέτρησης.

Ρέιντζερς Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Εστορίλ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Κοκσού στο 15’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γκόμες στο 22’. Το 2-1 πέτυχε ο Μάρκος Λεονάρντο στο 45+2’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκουβέια στο 49’.

Καλή εμφάνιση και νίκη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα για τη Μπενφίκα. Δημιουργική καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, πίεσε έντονα και απείλησε την αντίπαλη εστία με αξιώσεις, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη μπήκε δυνατά και έπιασε στον «ύπνο» την άμυνα των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας το γκολ που «σφράγισε» ουσιαστικά το τρίποντο. Αμυντικά δέχθηκε εξίσου πίεση και αν εξαιρέσουμε το γκολ που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, στη συνέχεια παρέμεινε σταθερή, κρατώντας μακριά από την εστία της τους φιλοξενούμενους.

Μια παρόμοια εμφάνιση με αυτή στο Ντα Λουζ θέλει να πραγματοποιήσει, αυτή τη φορά όμως με θετικότερο αποτέλεσμα. Μπορεί τελευταία να μην απέσπασε τα αποτελέσματα που ιδανικά θα επιθυμούσε, καθώς ηττήθηκε τόσο από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας (2-1) στα πλαίσια του κυπέλλου, όσο και από την Πόρτο (5-0) στα πλαίσια του πρωταθλήματος, όμως ο στόχος της είναι να δώσει συνέχεια στην Ευρωπαϊκή της πορεία και γι’ αυτό θα πρέπει να είναι απόλυτα συγκεντρωμένη στο σημερινό δύσκολο παιχνίδι. Εξαιρετική σε ότι αφορά την επίθεσή της, συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας, όμως παραμένει επιρρεπής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να είναι λίγες οι περιπτώσεις το τελευταίο διάστημα στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ. Αναμένεται να έχει περισσότερο την κατοχή της μπάλας σήμερα, πράγμα που σημαίνει πως θα δημιουργήσει και αρκετές ευκαιρίες, όμως θα χρειαστεί ιδιαίτερη προσοχή στους χώρους που θα αφήσει στους γηπεδούχους, αφού έχουν αποδείξει πως μπορούν να τους εκμεταλλευτούν στο έπακρον.

“Δεν έχει σημασία τι έγινε την περασμένη εβδομάδα. Παίξαμε καλύτερα, αλλά πρέπει να αποδεχθούμε το αποτέλεσμα. Η Ρέιντζερς ήταν αποτελεσματική, πρέπει να το αποδεχθούμε και να αποδείξουμε πως μπορούμε να παίξουμε καλά σαν ομάδα. Το σκορ είναι ουσιαστικά 0-0, δεν υπάρχουν εκτός έδρας γκολ. Το σημερινό είναι ένα κρίσιμο παιχνίδι, αρέσκεται στη Ρέιντζερς να παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο, αναμένω ανοιχτό παιχνίδι. Πρέπει να είμαστε πλήρως προετοιμασμένοι γι’ αυτό, είμαστε ομάδα που δεν της αρέσει να «κρύβεται». Είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσουμε και τα ενενήντα λεπτά, δείχνοντας πως θέλουμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες.” Αυτές ήταν οι δηλώσεις του τεχνικού των Πορτογάλων, Ρότζερ Σμιντ.