*Πρώτο ματς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Μάριμπορ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ μια εκ των Ούφα ή Προγκρές Νιντερκόμ.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ (Σκωτία, 265)

Ξεκίνημα με το… αριστερό για τη Ρέιντζερς στο πρωτάθλημα την περασμένη Κυριακή, καθώς έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Αμπερντίν. Υπό φυσιολογικές συνθήκες και με δεδομένο ότι έπαιζε με 10 παίκτες απ’ το 12’, το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν θετικό, ωστόσο δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην προκειμένη περίπτωση. Προηγήθηκε στο 30’ με τον Τάβερνιαρ, άντεξε στην πίεση παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, είχε φάσεις για δεύτερο γκολ, τελικά αποχώρησε με την ισοπαλία καθώς δέχτηκε την ισοφάριση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σε ό,τι αφορά την Ευρώπη, μπορεί να ζορίστηκε λιγάκι περισσότερο απ’ ότι περίμενε, ωστόσο η Ρέιντζερς πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στην Όσιγιεκ. Το 0-1 της Κροατίας της χάρισε την πρόκριση, αφού στη ρεβάνς της περασμένης Πέμπτης έμεινε στο 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε στο φινάλε. Απειλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, άντεξε και πήρε προβάδισμα στο 53’, ήλεγξε τον ρυθμό και ήταν αρκετά καλά αμυντικά, στο 89’ ήρθε η ισοφάριση και προσέφερε μερικά λεπτά αγωνίας. Προσπαθεί να περάσει τα «θέλω» του ο Τζέραρντ, ο οποίος δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα, χαρακτηριστικό είναι ότι η Ρέιντζερς δέχτηκε μόλις 1 γκολ σε τέσσερα ματς στο Γιουρόπα Λιγκ.

Συνεχίζει να ενισχύει το ρόστερ της, τελευταίο απόκτημα είναι ο Μπόρνα Μπάρισιτς (αριστερός μπακ, 2.5 εκ. ευρώ από Όσιγιεκ), θα αποκτήσει δικαίωμα συμμετοχής στην Ευρώπη μόνο αν η Ρέιντζερς περάσει στους ομίλους.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Αμπερντίν.

Στατιστικό: Έρχεται από πέντε διαδοχικά Under 2.5 (δες το στον Stoiximan).

Το Ρέιντζερς – Μάριμπορ παίζει στον Stoiximan

ΜΑΡΙΜΠΟΡ (Σλοβενία, 64)

Πρόκειται για την πιο ιστορική και φημισμένη ομάδα της Σλοβενίας, με 14 πρωταθλήματα και εννιά κύπελλα στην κατοχή της, ωστόσο η απώλεια του περσινού πρωταθλήματος, την ανάγκασε να ριχτεί στη μάχη των προκριματικών από νωρίς στο καλοκαίρι. Στο παρελθόν έχει συμμετάσχει τρεις φορές στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και άλλες δύο σε αυτούς του Γιουρόπα Λιγκ. Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Παρτιζάνι στον πρώτο προκριματικό (δύο νίκες με μηδενικό παθητικό), έμεινε στο 0-0 με την Τσικούρα εκτός έδρας στο πρώτο ματς του δεύτερου γύρου, πήρε νίκη 2-0 στη ρεβάνς εντός έδρας.

Στις 10 τελευταίες αναμετρήσεις για το Γιουρόπα Λιγκ, η Μάριμπορ γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτήν από την Καμπάλα (3-1 εκτός έδρας) στις 18 Αυγούστου του 2016. Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Ξεκουράστηκαν οι Ζάχοβιτς και Ταβάρες στο ματς της Κυριακής με την Αλουμίνι για την 3η αγωνιστική του νέου πρωταθλήματος, αλλά οι αντικαταστάτες τους Μεσάνοβιτς και Μλακάρ σκόραραν τέσσερις φορές! «Ο αντίπαλος θα προσπαθήσει να μας… πνίξει, αλλά έχουμε την εμπειρία και τη δύναμη να ανταπεξέλθουμε. Πρέπει να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα», είπε ο κόουτς Μίλανιτς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-5 επί της Αλουμίνι.

Στατιστικό: Δε δέχτηκε γκολ η Μάριμπορ στα πρώτα 6/7 ματς της σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις.