*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ΗΠΑ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα: Σολτ Λέικ – ΛΑ Γκάλαξι 2-3.

*Από 4/6 μεταξύ τους G/G έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΣΟΛΤ ΛΕΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί του Όστιν. Το 0-1 ο Ρούμπιν στο 15’, το 0-2 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 81’. Μείωσε το Όστιν στις καθυστερήσεις.

Με πρωταγωνιστή τον επιθετικό Ρούμπιο, πέρασε με 2-1 απ’ την έδρα της Όστιν το Σάββατο. Σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα στο 15’ και από εκεί και έπειτα το παιχνίδι στρώθηκε στα πόδια της, ο αντίπαλος δεν είχε ρυθμό και δεν κατάφερε να βγάλει πολλά καλά στοιχεία στο επιθετικό κομμάτι. Μόνο από στατικές φάσεις απείλησε η Όστιν, το Σολτ Λέικ βρήκε δεύτερο γκολ στο 81’ και εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

Επιστροφή στις νίκες για τους γηπεδούχους μετά την εντός έδρας ήττα 2-3 απ’ τους Γκάλαξι και το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Μινεσότα, μετρούν ρεκόρ 2-2-2 στις τελευταίες έξι αγωνιστικές, με 19 πόντους καταλαμβάνουν την 9η θέση της Δύσης. Μέχρι στιγμής στο Κύπελλο απέκλεισε τις Λας Βέγκας (3-1 στην παράταση), Πόρτλαντ (4-3 εκτός) και Κολοράντο (1-0 εκτός).

ΣΟΛΤ ΛΕΪΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 στα 3/6 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*G/G στα τελευταία 4/5 παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΛΑ ΓΚΑΛΑΞΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-2 επί του Σολτ Λέικ για το πρωτάθλημα. Το 0-1 ο Μπρούγκμαν στο 45’ με πέναλτι, ισοφάρισε ο Μουσόφσκι στο 51’, το 2-1 ήρθε απ’ τον Ρουίς στο 67’. Ισοφάρισε ξανά η ομάδα του Λος Άντζελες στο 72’, το 2-3 ήρθε απ’ τον Μπόιντ στο 74’.

Δεν είχε υποχρεώσεις το Σάββατο, στην τελευταία της υποχρέωση έπαιξε εκτός έδρας κόντρα στο Σολτ Λέικ πριν από μια εβδομάδα. Κάκιστο το πρώτο ημίχρονο για αμφότερες τις ομάδες, από μια στατική φάση ήρθε το πέναλτι με το οποίο έκανε το 0-1 η ομάδα του Λος Άντζελες. Πίεσε στο δεύτερο μέρος το Σολτ Λέικ, ισοφάρισε γρήγορα από κόρνερ και έκανε το 2-1 από νέα στατική φάση, έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, ωστόσο χαλάρωσε υπερβολικά.

Οι Γκάλαξι σκόραραν δύο φορές απ’ το 72’ μέχρι το 74’ και ανέδειξαν τις ανασταλτικές αδυναμίες του Σολτ Λέικ. Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Λος Άντζελες έπειτα από τρεις σερί ήττες στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, ανέβηκε στους 12 πόντους, παραμένει ουραγός της Δύσης. Μέχρι στιγμής απέκλεισε στο Κύπελλο τις Σιάτλ (3-1 εντός) και Λος Άντζελες (2-0 εκτός).