8η αγωνιστική

*Μετρούν 3/4 αναμετρήσεις με goal/goal μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΣΑΡΑΓΟΣΑ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0, από τη Ράσινγκ Φερόλ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της κι έμειναν στο μηδέν. Στο 60’ ο Χιμένεθ πέτυχε το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους.

H Σαραγόσα παρότι άρχισε εξαιρετικά τη νέα αγωνιστική περίοδο, με απόλυτο νικών σε πέντε αναμετρήσεις, έρχεται πλέον από δύο αγωνιστικές χωρίς επιτυχία. Έχασε για πρώτη φορά στη σεζόν, από τη Ράσινγκ Φερόλ (1-0), εκτός έδρας, η εμφάνισή της δεν άφησε ικανοποιημένο τον προπονητή Φραν Εσκριμπά.

Νωρίτερα, άφησε δύο πόντους στην αναμέτρηση με τη Ράσινγκ Σανταντέρ (1-1) εντός έδρας. “Εγώ πρώτος κάνω αυτοκριτική κι ένα μάθημα αυτοκασταροφής δεν είναι πραγματικότητα”, δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι δεδομένα εκτός για έξι μήνες ο μπακ Νιέτο, τραυματίστηκε επίσης ο αμυντικός Λεκουσέ. Εκτός και ο μέσος Φράντσο Σεράνο. Αμφίβολος ο Φραν Γκάμεθ.

Σαραγόσα Στατιστικά

*5/7 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*6/7 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

ΜΙΡΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 1-3 από τη Λεγανές, για το πρωτάθλημα. Στο 33’ ο Σαϊρά σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, όμως στο 44’ ο Τζουαρά ισοφάρισε για το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 55’ ο ντε λα Φουέντε έκανε την ανατροπή για τη Λεγανές και στο 90+5’ ο Ντιέγο Γκαρθία σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μιραντές δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική και στο δεύτερο ημίχρονο, με αντίπαλο τη Λεγανές (1-3), έχασε ακόμα ένα ματς στο “σπίτι” της και καλείται να βγάλει αντίδραση. Δύο σερί ήττες για το συγκρότημα του Λίσι, τρεις στα πρόσφατα πέντε ματς πρωταθλήματος.

Στα χαμηλά της κατάταξης η Μιραντές, με μόλις δύο νίκες συνολικά στη σεζόν. “Σχεδιάζω να κάνω μια πιθανή αλλαγή στο σύστημα όλες τις προηγούμενες ημέρες”, δήλωσε σχετικά με την προετοιμασία για το ματς στο “Ρομαρέδα” ο προπονητής της Μιραντές, Αλέσιο Λίσι. Είναι εκτός αποστολής οι Νταβίδ Βιθέντε, Βερδάσκα, εκτός και ο μέσος Λασουέρ.