* Δεύτερος αγώνας για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

* Η αποψινή θα είναι η 24η αναμέτρηση ανάμεσα στις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου. Κανένα άλλο ζευγάρι δεν έχει συναντηθεί τόσες πολλές φορές σε μία ευρωπαϊκή διοργάνωση. Οι Ισπανοί μετρούν δέκα νίκες (33 γκολ), οι Βαυαροί έντεκα (34 γκολ) ενώ δύο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκαν ισόπαλες.

* Επιστρέφει από τραυματισμό ο Λεβαντόφσκι που έχει συμμετοχή (σκόρερ/ασίστ) σε 45 από τα 110 φετινά τέρματα της Μπάγερν (σε όλες τις διοργανώσεις), ενώ είναι αξιοσημείωτο ότι κάθε φορά που σημείωσε τέρμα, οι Βαυαροί κέρδισαν την εκάστοτε αναμέτρηση.

* Στον αντίποδα σε δαιμονιώδη φόρμα βρίσκεται ο Ρονάλντο που έχει σημειώσει 84 γκολ σε 85 συμμετοχές με τη φανέλα της Ρεάλ σε Champions League. Βρίσκουμε στον Stoiximan να σκοράρει anytime ο Λεβαντόφσκι στο 2.02 και ο Ρονάλντο στο 1.87.

Στο πρώτο ματς (Μπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2): Το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 της Μπάγερν Μονάχου την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25’ με την κεφαλιά του Βιντάλ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε από τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 47’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 77’. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Μπάγερν Μονάχου ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Χάβι Μαρτίνεζ στο 61’.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Έχοντας το αβαντάζ από την αναμέτρηση της προηγούμενης βδομάδας στη Γερμανία η Ρεάλ Μαδρίτης θέλει να «σφραγίσει» απόψε το εισιτήριό της για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου. Το συγκρότημα του Ζιντάν παραμένει αήττητο εδώ κι έντεκα αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις, στις οποίες σημείωσε εννέα νίκες και δύο ισοπαλίες. Το προηγούμενο Σάββατο επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Χιχόν για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Τσοπ (14’) και Μικέλ Βεσγκά (50’), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν ισάριθμες με τους Ίσκο (17’) και Μοράτα (59’).

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ο Ίσκο με τη συμπλήρωση των 90’. Η «λευκή βασίλισσα» παραμένει αήττητη στις 13 τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε για το Τσάμπιονς Λιγκ, στις οποίες σημείωσε οχτώ νίκες και πέντε ισοπαλίες. Στις δέκα σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal. Στις 12 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δέκα νίκες και δύο ισοπαλίες.

Στις επτά διατήρησε ανέπαφη την εστία της, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Η Μπάγερν Μονάχου έχει μία εκπληκτική ομάδα σε κάθε τομέα. Γνωρίζουμε για την ποιότητά της, αλλά όπως κάθε άλλη ομάδα έχει τα τρωτά σημεία της. Πρέπει να κάνουμε το παιχνίδι μας και να προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται. Έχουμε ξεχάσει τι έγινε στην πρώτη αναμέτρησή μας, θα κυνηγήσουμε μόνο τη νίκη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Ζινεντίν Ζιντάν.

Προηγούμενο ματς: Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Χιχόν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπάγερν Μονάχου σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet)

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ εδώ)

Το Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Με την πλάτη στον τοίχο, μετά και την εντός έδρας ήττα με 2-1 που γνώρισε την προηγούμενη βδομάδα, ταξιδεύει η Μπάγερν Μονάχου στην Ισπανία για να διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης. Στις δέκα τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Αντσελότι για την ίδια διοργάνωση σημείωσε επτά νίκες, ενώ γνώρισε και τρεις ήττες από τις Ατλέτικο Μαδρίτης (1-0 εκτός έδρας στις 28/9/16), Ροστόφ (3-2 εκτός έδρας στις 23/11/16) και Ρεάλ Μαδρίτης (2-1 εντός έδρας στις 12/4/17).

Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για το Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισε μόλις δύο νίκες, αυτές κόντρα στις Αϊντχόφεν (2-1 στις 1/11/16) και Άρσεναλ (5-1 στις 7/3/17). Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε goal-goal. Η τελευταία φορά που οι Βαυαροί επικράτησαν εκτός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης χρονολογείται στις 25 Απριλίου του 2012. Πιο συγκεκριμένα αν και γνώρισαν την ήττα στην κανονική διάρκεια και την παράταση με 2-1 πήραν την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στη διαδικασία των πέναλτι (3-1).

«Θα χρειαστεί να πραγματοποιήσουμε μία σπουδαία εμφάνιση για να καταφέρουμε να περάσουμε στον επόμενο γύρο. Έχουμε λιγότερες πιθανότητες από όσες είχαμε την προηγούμενη βδομάδα, ωστόσο δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπάγερν Μονάχου, Κάρλο Αντσελότι, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε. Το προηγούμενο Σάββατο οι Βαυαροί μοιράστηκαν από ένα βαθμό με τη Λεβερκούζεν (0-0 εκτός έδρας) για το πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 59’, λόγω της αποβολής του Γιέντβαϊ.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Λεβερκούζεν και Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της πρώτης (0-0) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Μπάγερν Μονάχου για το πρωτάθλημα.