1η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Βαγιαδολίδ δεν έχει υποστεί ήττα από τη Σπόρτινγκ Χιχόν στα πρόσφατα 4 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 3-3 και αντίπαλο την AVS σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Στο 5’ και στο 11’ ο Μπικουέ σκόραρε δύο φορές για τη Βαγιαδολίδ, ενώ στο 11’ ο Μόντσου με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0. Στο 33’ ο Λόπες μείωσε σε 3-1, στο 41’ ο Νενέ σε 3-2 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 48’ και πάλι ο Λόπες σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

H Βαγιαδολίδ πραγματοποίησε μέτρια χρονιά στη Λα Λίγκα πέρυσι, πάλεψε για την παραμονή στην κατηγορία, αλλά δε νίκησε στην τελευταία αγωνιστική και απέτυχε. Άλλαξε προπονητή στο δεύτερο μισό της σεζόν, ήρθε ο Πάουλο Πεσολάνο ο οποίος παραμένει στο τιμόνι και ξεκινά τη νέα αγωνιστική περίοδο.

“Ξέρουμε ότι χρειαζόμαστε ενίσχυση. Δε μπορώ να σκεφτώ ήδη την άνοδο, αν δεν έχω στο μυαλό μου πρώτο κάθε ένα παιχνίδι που έρχεται”, δήλωσε ο Ουρουγουανός τεχνικός. Με πολλές αλλαγές στο ρόστερ, πήρε τους Μπαγιομό, ντε λα Οθ και Ραούλ Μόρο. Απώλειες οι Πλάτα, Βάισμαν, Λάριν, Ολάσα, Ματσίς, Αγουάδο, Χονγκλά.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι αμυντικοί Χάβι Σάντσεθ και Νταβίδ Τόρες, όπως και ο μέσος Κίκε Πέρεθ.

Βαγιαδολίδ Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*3/5 παιχνίδια τελευταία είχαν over 3.5

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 1-0 από τη Λεονέσα, στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης προετοιμασίας. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της κι έμειναν στο μηδέν. Το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι, σημείωσε ο Χανζά στο 78’ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σπόρτινγκ Χιχόν είχε δύσκολη, αγχωτική σεζόν πέρυσι, έφτασε στο χείλος του γκρεμού, μαχόμενη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Τερμάτισε έξι πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και θέλει να το ξεχάσει γρήγορα.

Κέρδισε τη θέση του στον πάγκο για τη νέα αγωνιστική περίοδο ο Μιγκέλ Άνχελ Ραμίρεθ, επέλεξε να κάνει μετρημένες και ουσιαστικές προσθήκες στο ρόστερ. Ρομπέρ Πιέρ (Λεβάντε), Χασάν (Βιγιαρεάλ Β’) και Ρουμπέν Γιάνιεθ (Μάλαγα) οι σημαντικότερες. Απώλειες οι Κρίστο Γκονθάλεθ, Χοσέ Μαρσά και Πέδρο Ντίαθ.

“Αν έχουμε καλύτερη ομάδα ή όχι, θα φανεί στο πρωτάθλημα”, δήλωσε ο κόουτς των “Ροχιμπλάνκος”. Απόντες από την πρεμιέρα, οι Ισκιέρδος, Γκίγε Ρόσας, Βαράν, Σαρφίνο, Μπάμπα, Φραν Βιγιάλμπα, Κέιπο. Δεν υπολογίζεται ο Καμπουθάνο.