42η αγωνιστική (τελευταία)

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Ουέσκα δεν έχει υποστεί ήττα από τη Βαγιαδολίδ στα πρόσφατα 4 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Η Βαγιαδολίδ θέλει μόνο νίκη για να ελπίζει σε απευθείας άνοδο. Υπερτερεί σε ισοβαθμία με την Έιμπαρ, υστερεί με την Αλμερία. Σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας, μένει εκτός δυάδας η Αλμερία. Η Ουέσκα είναι βαθμολογικά αδιάφορη.

*Α’ Γύρος: Ουέσκα – Βαγιαδολίδ 3-2

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 εκτός έδρας, εναντίον της Ιμπίθα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 1’ ο Βαίσμαν σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου, ενώ στο 44’ αποβλήθηκε ο Μάνου Μολίνα για την Ιμπίθα. Στο 61’ και πάλι ο Βάισμαν πέτυχε δεύτερο τέρμα για τη Βαγιαδολίδ, ενώ στο 70’ ο Κρίστιαν Ερέρα μείωσε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Βαγιαδολίδ εξ αρχής είχε στόχο την απευθείας άνοδο στην Πριμέρα Ντιβισιόν και έφτασε στην τελευταία αγωνιστική να έχει μεν ελπίδες, να μην εξαρτάται δε από το δικό της αποτέλεσμα. Το θετικό είναι ότι σε σύγκριση με τις Έιμπαρ και Αλμερία, εκείνη παίζει εντός έδρας. Θέλει πάση θυσία νίκη για να ελπίζει στη δυάδα, προτιμά να μην κερδίσει η Έιμπαρ της οποίας υπερτερεί σε ισοβαθμία, όμως έχει και το πλεονέκτημα στο ενδεχόμενο της τριπλής ισοβαθμίας.

Η ομάδα του Πατσέτα προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο την Ιμπίθα (1-2) εκτός έδρας η οποία ήταν η τρίτη συνεχόμενη και τέταρτη στα πρόσφατα πέντε ματς. “Οι παίκτες έχουν επίγνωση τι πρέπει να κάνουν και έχουν την ικανότητα να κερδίσουν”, δήλωσε ο Ισπανός προπονητής της Βαγιαδολίδ. Παραμένει εκτός δράσης ο Όσκαρ Πλάνο λόγω τραυματισμού.

Βαγιαδολίδ Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*4 σερί παιχνίδια είχαν “2-3 τέρματα”

*Δέχεται γκολ σε 11/20 ματς εντός έδρας

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΟΥΕΣΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επιβλήθηκε με σκορ 3-2 εντός έδρας, της Ρεάλ Σοσιεδάδ Β’, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 17’ ο Σεοάνε σκόραρε για το 1-0 και στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ράτσιου έκανε το 2-0. Στο 53’ ο Καρικαμπούρου μείωσε σε 2-1 και στο 79’ ο Αλκάιν ισοφάρισε σε 2-2 για τους φιλοξενούμενους. Στο 90+3’ ο Χουάν Κάρλος σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην Ουέσκα.

Η Ουέσκα παρά το γεγονός ότι δεν έχει κίνητρο εδώ και μερικές αγωνιστικές, δεν έκανε τη χάρη στη Ρεάλ Σοσιεδάδ Β’ (3-2) η οποία ήθελε μόνο τη νίκη για να ελπίζει σε παραμονή. Το ίδιο θέλει να κάνει και τώρα στην έδρα της Βαγιαδολίδ η ομάδα του Σίσκο Μουνιόθ, προτού ξεκινήσει και επίσημα ο σχεδιασμός για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Η Ουέσκα νίκησε έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, ενώ μετρούσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

“Υπάρχουν πολλά κίνητρα για να παρουσιάσουμε την καλύτερη εικόνα μας. Πρέπει να είμαστε επαγγελματίες στο μέγιστο και να δώσουμε ό,τι έχουμε. Δε μας αξίζει να κλείσουμε με ένα κακό παιχνίδι”, δήλωσε ο Μουνιόθ. Είναι εκτός οι Χόρχε Πουλίδο, Ζεράρδ Βαλεντίν, Μίκελ Ρίκο, Τιμόρ, Σεοάνε, Νταρίο Ποβέδα και Λομπαρντό λόγω τραυματισμών, διεθνής ο Ράτσιου.