*3η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Κόπα Λιμπερταδόρες. Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες στην επόμενη φάση του θεσμού.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν και το 2020 για το Κόπα Λιμπερταδόρες, φέρνοντας δύο ισοπαλίες με 1-1 με την Ρασίνγκ να προκρίνεται στα πέναλτι.

ΡΑΣΙΝΓΚ ΚΛΟΥΜΠ (Αργεντινή)

Προηγούμενο ματς: Η Ρασίνγκ Κλουμπ έχασε 3-1 εκτός έδρας από την Μπόκα Τζούνιορς, δεχόμενη δύο πολύ γρήγορα γκολ από τους Παγιέρο (3’), Φερνάντεζ (6’). Στο 61’ και οι δύο ομάδες είχαν από μία αποβολή, με τον Ρενιέρο να μειώνει στο 69ο λεπτό, πριν δεχθεί και τρίτο τέρμα από τον Μερέντιελ στο 90’.

Η Ρασίνγκ Κλουμπ έχασε και από την Μπόκα Τζούνιορς με 3-1 εκτός έδρας, δεύτερη συνεχόμενη με ίδιο σκορ, αμφότερες για το πρωτάθλημα της χώρας της, εκεί που δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά φέτος. Είναι στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, οριακά στο πρώτο μισό του, έπειτα από 14 αγωνιστικές. Αλλά είναι μόλις στο +10 από την τελευταία θέση, ενώ είναι στο -16 από την κορυφή.

Πάντως στο γήπεδό της είναι αρκετά δυνατή, καθώς έχει δώσει εννιά παιχνίδια σε αυτό, έχοντας χάσει μόλις δύο, στο πρωτάθλημα Αργεντινής, με πέντε νίκες.

Και στο Κόπα Λιμπερταδόρες τα πηγαίνει εξαιρετικά, έχοντας 2/2 νίκες στον όμιλο, ούσα στην κορυφή του, στο +3 από τις δύο ομάδες που είναι πίσω της, μία εκ των οποίων η σημερινή της αντίπαλος, η οποία είναι και η κάτοχος του τροπαίου.

Απουσιάζουν οι τραυματίες μέσοι Καρντόνα, Βέκιο, Μιράντα, Καρμπονάρο και ο τιμωρημένος μέσος Μάξι Μοράλες.

Ρασίνγκ Κλουμπ Στατιστικά

*Εχει τέσσερα σερί G/G

*Εχει τρία συνεχόμενα over 2,5

*Εχει 6/9 G/G μαζί με over 2,5 εντός έδρας

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Φλαμένγκο έχασε 2-3 εντός έδρας από την Μποταφόγκο, παρόλο που έπαιξε για περίπου ένα ημίχρονο με παίκτη περισσότερο! Βρέθηκε να χάνει 0-2 στο ημίχρονο, με πέναλτι του Τικίνιο Σοάρες στο 30’ και γκολ του Ντανίλο Μπαρμπόσα στο 45’. Στο 51’ αποβλήθηκε αντίπαλος παίκτης και μείωσε με τον Λέο Περέιρα στο 58’, όμως δέχθηκε και τρίτο τέρμα από τον Τικίνιο Σοάρες στο 71’ και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει και πάλι με τον Λέο Περέιρα στο 86ο λεπτό.

Η Φλαμένγκο ηττήθηκε με 2-3 εντός έδρας από την Μποταφόγκο σε ένα ντέρμπι του Ρίο Ντε Ζανέιρο, ξεκινώντας πάλι μέτρια προς άσχημα το εθνικό της πρωτάθλημα, έχοντας δύο ήττες σε τρεις αγωνιστικές, η μία στο μοναδικό παιχνίδι που έπαιξε μακριά από την έδρα της.

Μακριά από την έδρα της έχει έξι ήττες συνολικά σε 13 αγώνες, οι τέσσερις σερί στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της, μία εκ των οποίων για τον όμιλο που αγωνίζεται σήμερα, κάτι που κάνει δύσκολο το έργο να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Απουσιάζουν οι τραυματίες Φιλίπε Λουίς (ΑΜ), Βαρέλα (AM), Ματεουζίνιο (ΑΜ), Zέρσον (ME), ενώ έμεινε στην Βραζιλία και ο αμυντικός Νταβίντ Λουίζ για λόγους ξεκούρασης. Αλλά έιγιναν καλά και μπήκαν στην αποστολή οι Ερικ Πουλγκάρ (ME), Αρασκαέτα (ΜΕ), με τον τελευταίο να επιστρέφει μετά από αρκετό καιρό και μάλλον θα χρησιμοποιηθεί ως αλλαγή. Γενικώς ο Σαμπάολι κράτησε κλειστά τα χαρτιά του και δεν αποκάλυψε στην τελευταία προπόνηση την ενδεκάδα που θα χρησιμοποιήσει.