*8η αγωνιστική των πλέι οφ

*Σε προηγούμενους γύρους: ΛΑΣΚ Λιντζ – Ραπίντ Βιέννης 2-1, Ραπίντ Βιέννης – ΛΑΣΚ Λιντζ 1-0, ΛΑΣΚ Λιντζ – Ραπίντ Βιέννης 3-1

*GG & over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-1) από την Αούστρια Βιέννης. Ο Ταμπακοβιτς έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους (23′, 27′), απάντησε ο Μπούργκσταλερ στο 36′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ταμπάκοβιτς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Αούστρια Βιέννης και του MVP Ταμπάκοβιτς, γνωρίζοντας δίκαια την εκτός έδρας ήττα στο μεταξύ τους ντέρμπι με 3-1. Το εν λόγω αποτέλεσμα ανάγκασε τη Ραπίντ Βιέννης να υποχωρήσει στην προτελευταία θέση των πλέι οφ, στο -1 από τη συμπολίτισσα της και στο +2 από την Κλάγκενφουρτ, στην έδρα της οποίας φιλοξενείται την τελευταία αγωνιστική (3/6).

Αγνοεί τη νίκη σε πέντε αγωνιστικές (0-2-3), πανηγύρισε μόλις μία σε οχτώ επί της Κλάγκενφουρτ (3-1 εντός) στις 9 Απριλίου (πέντε ήττες). “Θα προσπαθήσουμε να ακολουθήσουμε το αγωνιστικό πλάνο μας, θέλουμε τη νίκη”, είπε ο προπονητής Μπάρισιτς.

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΑΣΚ ΛΙΝΤΖ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Σάλτσμπουργκ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Σέσκο στο 64′.

Μπορεί να είχε την κατοχή μπάλας σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παρόλα αυτά η ΛΑΣΚ Λιντζ θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή από την ήττα με μόλις 1-0 κόντρα στη Σάλτσμπουργκ. Κι αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες σημαδεύοντας, παράλληλα, τρεις φορές τα δοκάρια.

Τέλος σε αήττητο σερί επτά αγωνιστικών μπήκε για το συγκρότημα του Κούχμπαουερ (3-4-0) που, ουσιαστικά, έχασε πάσα ελπίδα για έξοδο στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ μένοντας στο -8 από τη 2η Στουρμ Γκρατς. “Θέλουμε να πατήσουμε τέρμα το γκάζι στο τέλος της σεζόν, στόχος μας είναι να αποσπάσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα στη Βιέννη”, υπογράμμισε ο προπονητής Κούμπαουερ. Διαθέσιμος και πάλι ο Ζούλι των έντεκα γκολ.