*Μετρούν 6/9 αναμετρήσεις με goal/goal μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 5 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: KFUM Όσλο – Ράνχαϊμ 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΡΑΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2, εκτός έδρας, επί της Μιοντάλεν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της κι έμειναν στο μηδέν. Στο 83’ ο Ρίσμαρκ σκόραρε για το 0-1, στο 88’ ο Γκούνες έκανε το 0-2. Στο 90+3’ ο Τόκσταντ μείωσε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ράνχαϊμ πανηγύρισε επιτέλους νίκη στο πρωτάθλημα, επιβλήθηκε της Μιοντάλεν (1-2) εκτός έδρας. Συνολικά, δεν είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση, είχε έξι διαδοχικές ήττες και ο προβληματισμός παραμένει για το συγκρότημα του Κόρε Ινιεμπρίγκτσεν.

“Βλέπουμε ότι οι εμφανίσεις μας έχουν βελτιωθεί μετά τη διακοπή και πλέον κάνουμε περισσότερα πράγματα καλά και ανταμειφθήκαμε κόντρα στη Μιοντάλεν”, δήλωσε ο τεχνικός της Ράνχαϊμ. Όσον αφορά την αποστολή, δεν αναφέρθηκαν σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα.

Ράνχαϊμ Στατιστικά

*5/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*8/10 επίσημα παιχνίδια είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/8 ματς εντός έδρας

KFUM ΟΣΛΟ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας, επί της Φρέντρικσταντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 17’ ο Ρίκι Άλμπα σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων, όμως στο 41’ ο Χέστνες ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 59’ ο Σβίνλαντ ολοκλήρωσε την ανατροπή και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

H KFUM Όσλο είναι σε καλή κατάσταση, πέτυχε σπουδαία νίκη στο προηγούμενο και το ηθικό είναι στα ύψη. Επιβλήθηκε εντός έδρας της πρωτοπόρου τότε, Φρέντρικσταντ (2-1), την έριξε από την κορυφή και ταυτόχρονα πλησίασε κι εκείνη στην πρώτη θέση.

Το σημαντικό είναι ότι αποτέλεσε την πρώτη ήττα για τη Φρέντρικσταντ στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Μετρά τέσσερις συνεχόμενες νίκες πλέον, βρίσκεται στον πόντο από τη δυάδα της απευθείας ανόδου. Όσον αφορά την αποστολή, συμπλήρωσε κάρτες ο Μομόντου Ντζιέ, εκτός και οι Αλεεσάμι, Γκούντερσεν.