9η αγωνιστική

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΡΑΝΤΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Βέιλε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 47′ με τον Κόπλιν και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 88′ με τον Μπάντγκορντ.

Επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών για τη Ράντερς, μετά και την ήττα με 3-1 στην έδρα της Μπρόντμπι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ράσμους Μπέρτελσεν φιλοξενήθηκε από τη Βέιλε, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-2. Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με γκολ στο φινάλε, καθώς νωρίτερα είχε δεχθεί προσωρινά την ισοφάριση στο τέρμα που σημείωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φετινή της νίκη, μετά και από εκείνη επί της Βίμποργκ (1-0 εντός), έφτασε τους οκτώ βαθμούς και παραμένει χαμηλά στην κατάταξη. Αμφίβολοι παραμένουν οι Μίκελ Κάλεσε και Φρέντερικ Λάουενμποργκ, που αντιμετωπίζουν τραυματισμούς και δεν έχουν αγωνιστεί ακόμη.

Ράντερς Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 3.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΑΡΧΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Μπρόντμπι, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 23ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Πίκοκ-Φάρελ, δέχθηκε τρία τέρματα στην πορεία (πεν. 25′, 40′, 52′).

Μετά από πέντε παιχνίδια και με απολογισμό δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες, η Άαρχους υπέστη και πάλι την ήττα. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ούβε Ρέσλερ υποδέχθηκε τη Μπρόντμπι, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-3. Έμεινε με δέκα παίκτες από τα μέσα του ημιχρόνου και το έργο της έγινε εξαιρετικά δύσκολο. Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, αλλά δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην αντίπαλο της.

Παραμένει έτσι στους δώδεκα βαθμούς μετά τις οκτώ πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, στο +4 από τη σημερινή της αντίπαλο. Με δυο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Πίκοκ-Φάρελ για την αποβολή του κόντρα στη Μπρόντμπι, ενώ συμπλήρωσε κάρτες ο Νικολάι Πόουλσεν.