* 18η αγωνιστική

* No Goal τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως έδρας

ΡΑΚΟΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πήγε ως φαβορί στο Γκντανσκ το Σάββατο, επιβεβαίωσε το ρόλο της για ένα ημίχρονο, στο δεύτερο ήταν κακή και δικαίως δέχθηκε την ανατροπή από τη Λέχια (3-1). Καταστροφική ήττα για τα όνειρα τίτλου στο σύλλογο, η Ρακόβ έμεινε στην 4η θέση και η διαφορά από την κορυφή πήγε στο -9, έστω με παιχνίδι λιγότερο.

Είχε προηγηθεί η πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου με το 0-2 στην έδρα της Νιετσιέτζα. Ευκαιρία διάκρισης ο θεσμός, αφού στην επόμενη φάση αντιμετωπίζει την Άρκα Γκντίνια.

Νωρίτερα διέλυσε την Ζαγκλέμπιε εντός έδρας με 4-0 και διέκοψε το αρνητικό σερί τριών αγώνων (0-2-1) δίχως γκολ στην επίθεση.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από τη Λέχια Γκντανσκ. Η Ρακόβ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με ωραίο σουτ του Λέντερμαν, δέκα λεπτά αργότερα η Λέχια απείλησε με ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 53’ με κεφαλιά του Ντούρμους, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στο πρώτο μισό της επανάληψης. Στην κόντρα και με σουτάρα του Ντούρμους έγινε η ανατροπή στο 75’. Στο 82’ αποβλήθηκε ο Ναλέπα της Λέχια, αλλά με 10 παίκτες οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 στο 86’ με τον Παϊσάο, από τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας.

ΡΑΚΟΒ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Betshop)

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα

ΠΙΑΣΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστρέφει στη δράση μετά από καραντίνα και δύο αναβολές η Πιαστ. Πολλά τα κρούσματα στο στρατόπεδο της ομάδας στο τέλος του προηγούμενου μήνα, αναβλήθηκε το ματς Κυπέλλου με την Γκόρνικ Ζάμπρζε, αναβλήθηκε και το ματς πρωταθλήματος με τη Ραντόμιακ που ήταν προγραμματισμένο για την περασμένη Κυριακή.

Στα καθαρά αγωνιστικά επέστρεψε στις νίκες στο εντός έδρας παιχνίδι (26/11) με τη Νιετσιέτζα (2-1), πραγματοποιώντας πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο στο χιονισμένο γήπεδο. Πίεσε τον αντίπαλο, δημιούργησε πολλές φάσεις και δίκαια ανέτρεψε το σκορ.

Είχαν προηγηθεί τρία παιχνίδια δίχως νίκη (0-1-2), δύο σερί ιδιαιτέρως αναιμικές επιθετικά εμφανίσεις απέναντι στις ομάδες από το Πόζναν, έχασε εκτός από τη Λεχ (1-0) και εντός από τη Βάρτα (0-1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Νιετσιέτζα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο 4ο λεπτό και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου προηγήθηκαν με το Μεσάνοβιτς. Μπήκε δυνατά στην επανάληψη η Πιάστ και γύρισε το ματς με τους Τζερβίνσκι (52’) και Σοκολόβσκι (71’).