* No Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Ρακόβ στα 6 τελευταία μεταξύ τους (5-1-0).

* Στον 1ο γύρο (06/10): Πιαστ – Ρακόβ 0-1

ΡΑΚΟΒ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Βάρτα Πόζναν. Ο Γκρζέσικ άνοιξε το σκορ (26’) για τη Βάρτα, στο 30’ αποβλήθηκε ο Τούντορ της Ρακόβ, αλλά στο 58’ ο Σβάρνας ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Το νικηφόρο σερί 9 αγώνων, με το οποίο έκλεισε το 2022 η πρωτοπόρος Ρακόβ σταμάτησε στο Πόζναν για την πρεμιέρα του 2ου γύρου και η απόσταση από τη Λέγκια μειώθηκε στο +7. Παρότι όμως το ματς με τη Βάρτα στράβωσε νωρίς, κατάφερε να επεκτείνει το αήττητο σερι στα 12 παιχνίδια (10-2-0) και υπενθύμισε την τακτική της σοβαρότητα και υπό αντίξοες συνθήκες.

Από repress κοντά στην περιοχή της βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, δεν είχε αγωνιστικό ρυθμό στο πρώτο ημίωρο και η αντι-επαγγελματική ενέργεια του χαφ της την ανάγκασε να παίξει για πάνω από μία ώρα αγώνα με παίκτη λιγότερο. Ακόμα κι έτσι ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Απειλήθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά βρήκε την ισοφάριση από στατική φάση με τον Έλληνα στόπερ της. Δεν είχε την επιλογή να ρισκάρει για την ανατροπή στο τέλος, θετικός ο βαθμός για τις συνθήκες που διαμορφώθηκαν απέναντι σε μία πολύ επικίνδυνη ομάδα στις αντεπιθέσεις.

Τιμωρημένος για τρεις αγωνιστικές ο Τούντορ (μέσος), τραυματίες οι Τσιζ (μέσος), Πιασέτσκι (φορ), λύθηκε κοινή συναινέσει το συμβόλαιο του Γκβίλια (μέσος).

ΡΑΚΟΒ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Δεν δέχθηκε γκολ στα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΠΙΑΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Γιαγκελόνια. Ο Λάσκι έκανε το 0-1 για τη Γιαγκελόνια στο 61ο λεπτό και ο Βίλτσεκ ισοφάρισε για την Πιαστ στο 68’.

Βελτιωμένη η εικόνα της Πιαστ στην επιστροφή της από τη χειμερινή διακοπή, αλλά δεν πήρε αυτό που άξιζε στο κυριακάτικο παιχνίδι και διατηρήθηκε εντός επικίνδυνης ζώνης, κόντρα στα προγνωστικά πριν την έναρξη της σεζόν.

Ισορροπημένο και δίχως ευκαιρίες το ξεκίνημα του αγώνα με τη Γιαγκελόνια, η Πιαστ όμως έκλεισε το ημίχρονο με δύο καλές, εναέριες ευκαιρίες. Με εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής προηγήθηκε η Γιαγκελόνια, αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν πειστική. Απάντησε γρήγορα η Πιαστ “ταΐζοντας” τον φορ Βίλτσεκ στον αέρα και είχε αρκετές καλές στιγμές για την ανατροπή, με αποκορύφωμα τη διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις με δοκάρι εξ επαφής και άστοχη κεφαλιά σε κενή εστία.

Κορυφαίος του γηπέδου ο ποιοτικός μεσοεπιθετικός Κάτζιορ, στον οποίο στηρίζει πολλά για τη βαθμολογική ανάκαμψη της ομάδας ο κόουτς Βούκοβιτς.