* 12η αγωνιστική

* Under 2.5 τα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Και στα τρία επικράτησε η Ράκοβ!

ΡΑΚΟΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην Ekstraklasa η Ράκοβ και διατηρείται σε απόσταση βολής από την κορυφή. Επέστρεψε από τη διακοπή με μία καλή εμφάνιση στο Βρότσλαβ και δίκαιο διπλό επί της Σλασκ με πρωταγωνιστές και σκόρερ τους δύο ποιοτικότερους παίκτες της.

Αήττητη από την 1η Αυγούστου η ομάδα του Παπζούν, είχε προηγηθεί το εύκολο 3-0 επί της Βάρτα Πόζναν και ολοκλήρωσε την 11η αγωνιστική στους 21 πόντους, στο -3 από την πρωτοπόρο Λεχ Πόζναν με παιχνίδι λιγότερο, έχοντας μάλιστα δώσει μόλις 3/10 παιχνίδια στο γήπεδό της!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Σλασκ Βρότσλαβ. Φτωχό σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο, η Ράκοβ είχε την καλύτερη φάση. Πολύ καλή η πίεση ψηλά της Ράκοβ, έχασε δύο καλές φάσεις από κλεψίματα με τον Γκουτκόβσκις, πριν ο Λετονός φορ σκοράρει εντέλει στο 64′, με όμορφο πλασέ στην κίνηση. Πέντε λεπτά αργότερα η Ράκοβ έκανε το 0-2 στην αντεπίθεση με τον Ίβι Λόπες. Πήρε μέτρα στο τέλος η Σλασκ, πίεσε, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με καταπληκτικό σουτ του Πραζέλικ (75′).

ΡΑΚΟΒ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Betshop)

* Σκόραρε 2+ γκολ και στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΝΙΕΤΣΙΕΤΖΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στις ήττες για τη Νιετσιέτζα που δίνει μάχη για την επιβίωση στην Ekstraklasa. Δύσκολο το έργο της εκ προοιμίου το περασμένο Σάββατο απέναντι στη φομαρισμένη Λέχια Γκντανσκ, δικαίως ηττήθηκε 0-2 εντός έδρας και έμεινε στους 7 πόντους και εντός επικίνδυνης ζώνης.

Είχε προηγηθεί το τυχερό 1-1 στην έδρα της Ραντόμιακ και η εκτός έδρας νίκη-πρόκριση στο Κύπελλο με τη Σλασκ Βρότσλαβ (0-1). Δίχως νίκη μακριά από την έδρα της στο πρωτάθλημα (0-2-2), πολύ “σφιχτά” τα ταξίδια της με συντελεστή τερμάτων 2-4.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από τη Λέχια Γκντανσκ. Πολύ δυνατό το ξεκίνημα της Λέχια στον αγώνα, απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις, ακυρώθηκε οριακά γκολ της, αλλά δεν υπήρξε σκορ στο πρώτο μέρος. Με μεγάλη φάση ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η Λέχια και άνοιξε το σκορ με τον Παϊσάο στο 55′. Δευτερόλεπτα αργότερα έγινε και το 0-2 με τον Χολτς, σε πανομοιότυπη φάση με σέντρα του Ντούρμους από τα δεξιά. Άνοιξε ο ρυθμός στη συνέχεια, αμφότερες οι ομάδες θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει μέχρι το φινάλε.