ΡΑΚΒΕΡΕ

Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μετά από 14 παιχνίδια εξακολουθεί να βρίσκεται η Ρακβέρε Φλόρα, μετρώντας μόλις ένα βαθμό συγκομιδής. Ούσα σε πολύ κακή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση, η ομάδα του Βαλέρι Μπονταρένκο φιλοξένησε την Σιλαμάε Κάλεφ, από την οποία γνώρισε την ήττα με 0-3. Άπαντες στις τάξεις της ομάδας προσπαθούν για το καλύτερο στα παιχνίδια της ομάδας τους, χωρίς ωστόσο να το πετυχαίνουν. Παρόλα αυτά όμως, ο Μπονταρένκο πιστεύει πως δεν έχει χαθεί τίποτα ακόμη για την ομάδα του και πως σύντομα θα πανηγυρίσει και την πρώτη της νίκη. Υποπύπτει σε πολλά αμυντικά λάθη που τα ”πληρώνει” με γκολ, έχοντας παράλληλα τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, με 42 τέρματα παθητικό σε 14 παιχνίδια. Πέντε ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια ο εντός έδρας απολογισμός της, όπου δεν έχει καταφέρει ούτε να σκοράρει. Την περασμένη Πέμπτη, η Ρακβέρε Φλόρα φιλοξένησε την Σολούσιονς, για το Κύπελλο Εσθονίας και πραγματοποιώντας μια τρομερή εμφάνιση κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 13-0 (!), πετυχαίνοντας έξι γκολ στο πρώτο μέρος και εφτά στο δεύτερο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 13-0 επί της Σολούσιονς για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΤΑΡΤΟΥ ΤΑΜΕΚΑ

Την πρώτη της ήττα μετά από δυο παιχνίδια υπέστη και πάλι η Τάρτου Ταμέκα, η οποία μετρούσε μια νίκη και μια ισοπαλία μέχρι τότε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ίντρεκ Κόσερ φιλοξένησε την Ινφονέτ, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με το τέρμα του Τάουτς στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά αυτό το υπέρ τους σκορ, καθώς στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη. Με την ήττα της αυτή, η Τάρτου Ταμέκα παρέμεινε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει 19 βαθμούς μετά από 14 παιχνίδια, ισοβαθμώντας παράλληλα με την Πάιντε, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο. Μια νίκη, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, μέχρι στιγμής, έχοντας πετύχει μόλις δυο τέρματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Ινφονέτ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.