*13η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Δεν έχουν συναντηθεί από το 2012 μέχρι σήμερα.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της μέχρι τώρα στην σεζόν, πήρε σημαντικό βαθμό στην έδρα της Καλαμάτας την περασμένη αγωνιστική (1-1). Την αδικεί μάλιστα το τελικό σκορ, αφού στο δεύτερο μέρος έχασε ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες για να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Μεσσηνία. Μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε στο 5′, αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα (15′) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το κράτησε με άνεση. Στο τέλος του αγώνα μόνο κινδύνεψε, αλλά εν τέλει όλα πήγαν καλά για την ίδια.

Πρώτη φορά φέτος που η «Προο» δείχνει να πείθει και να βρίσκεται στον σωστό δρόμο. Μίνι αήττητο σερί δύο αγώνων (1-1-0) το οποίο φυσικά δεν είναι από μόνο του αρκετό για να βγει από την ζώνη, δίνει όμως μία εξαιρετική ώθηση για την συνέχεια. Στην προσπάθεια να αποφύγει τον υποβιβασμό, ενισχύθηκε μεσοβδόμαδα με ποιοτικούς παίκτες, όπως οι Χατζηδίμπας και Καπνίδης. Μακροχρόνιοι τραυματίες οι Μαρκοπουλιώτης και Φλένσμποργκ, θέμα τραυματισμού και για τον μέσο Γιόβιτς, φρέσκο πρόβλημα και για τον στράικερ Γιαννιτσάνη.

Προοδευτική Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 0-1 γκολ

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Παρά την εξαιρετική του εικόνα στο δεύτερο μέρος, δεν κατάφερε να κερδίσει την Καλλιθέα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική και έμεινε στο 1-1. Μέτριος πάντως στο πρώτο μέρος παρότι έχασε δοκάρι, είδε την αντίπαλο να ανοίγει το σκορ δύο λεπτά μετά (20′) και να χάνει δύο ακόμη κλασσικές ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα. Στην επανάληψη, οι αλλαγές του Γιάννη Τάτση άλλαξαν άρδην την εικόνα του, πίεσε ασφυκτικά και κατάφερε να βρει γκολ ισοφάρισης στο 80′.

Παρότι υπάρχει δυσφορία και αμφισβήτηση γύρω από το πρόσωπο του Γιάννη Τάτση, ο ίδιος πήρε παράταση στον πάγκο της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», που θεωρητικά βρίσκεται στο -7 από την κορυφή. Έχει «ξεβολευτεί» από την Ριζούπολη και στο γήπεδο του Πανιωνίου μετράει μονο απώλειες (0-1-2) μέχρι τώρα. Δεν υπολογίζονται οι Εσπάνια και Λούζινγκερ, άρρωστος ο πολύτιμος αμυντικός Ντομίνγκες, εκτός έμεινε ο αναπληρωματικός κίπερ Κίναλης.