5η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στη ζώνη της Αφρικής. Δέκα όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση για τον τρίτο γύρο θα πάρουν οι πρώτοι του κάθε ομίλου.

*Τη νίκη που θα το διατηρήσει σε επαφή με την κορυφή θέλει πάση θυσία το Πράσινο Ακρωτήριο. Από την άλλη, η Κεντρική Αφρική θέλει το 2×2 στα ματς που έχουν απομείνει και παράλληλα να μην πάρουν βαθμό η Νιγηρία και το Πράσινο Ακρωτήριο, για να τερματίσει στην πρώτη θέση.

*Στον πρώτο γύρο: Κεντρική Αφρική – Πράσινο Ακρωτήριο 1-1

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από δυο σερί νίκες επί της Λιβερίας, τον περασμένο Οκτώβριο, προέρχεται το Πράσινο Ακρωτήριο. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπουμπίστα υποδέχθηκε τη “λόνε σταρ”, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Σε ένα ισορροπημένο ματς, κατάφερε να “κλέψει” το τρίποντο στο φινάλε του ματς.

Κάπως έτσι, έφτασε τους επτά βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση και στο -2 από την πρωτοπόρο Νιγηρία. Είναι στο κόλπο της πρόκρισης, θέλει το τρίποντο απόψε και να πάει σε έναν τελικό με τους “σούπερ ιγκλς”, την ερχόμενη Τρίτη (16/11). Αν και ήταν στις αρχικές κλήσεις του Μπουμπίστα, ο εξτρέμ του Ολυμπιακού, Γκάρι Ροντρίγκες, πήρε εξαίρεση και έμεινε στην Ελλάδα για να βρει ρυθμό ενόψει της συνέχειας.

Εθνική Πράσινου Ακρωτηρίου Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Βοζίνια (Άρης Λεμεσού), Ρόσα (Μονταλέγκρε), Ντ. Σίλβα (Πορτιμονένσε) – Αμυντικοί: Φουρτάδο (Μπερόε), Ζ. Φορτές (Γκράαφσαπ), Ταβάρες (Ξαμάξ), Φερνάντες (Φεϊρένσε), Στόπιρα (Φέχερβαρ), Στ. Φορτές (Οστάνδη), Ρομπέρτο Λόπες (Σάμροκ Ρόβερς), Ντ. Μπόρζες (Ραμπάτ) – Μέσοι: Μάρκο Σοάρες (Αρούκα), Κένι Ρότσα (Οστάνδη), Πάτρικ (Καραμπάγκ), Ζαμίρο (Φιλαδέλφεια), Νούνο Μπόρζες (Κάσα Πία), Νενάς (Άαλεσουντ) – Επιθετικοί: Ράιαν Μέντες (Αλ Νασρ), Σεμέδο (Πάφος), Ντίας (Σιόν), Ζε Λουίς (Λοκομοτίβ Μόσχας), Χούλιο Ταβάρες (Αλ Φαϊσάλι), Φουρτάδο (Γιερβ), Ζίλσον Ταβάρες (Εστορίλ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λιβερίας, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το τέρμα του Ράιαν Μέντες στο 90′, έκρινε και την αναμέτρηση.

Πράσινο Ακρωτήριο Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία επίσημα παιχνίδια του. (δες το στην Stoiximan)

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια του, ως γηπεδούχος.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Κεντρική Αφρική, μετά και το απρόσμενο διπλό που πήρε στη Νιγηρία (0-1). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ραούλ Σαβόι υποδέχθηκε τους Νιγηριανούς, από τους οποίους και ηττήθηκε αυτή τη φορά με 0-2. Το κακό πρόσωπο που είχε στο πρώτο ημίχρονο, την έφερε με την πλάτη στον τοίχο, ενώ παρότι προσπάθησε στην πορεία, δεν κατάφερε να πετύχει κάτι.

Είναι έτσι τους τέσσερις βαθμούς μετά από ισάριθμα παιχνίδια και στο -5 από την πρωτοπόρο Νιγηρία. Έχει ελπίδες για να προκριθεί, ωστόσο για να πετύχει κάτι τέτοιο θα πρέπει να επικρατήσει στα ματς που έχουν απομείνει και παράλληλα να περιμένει συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Νιγηρία, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Βρέθηκε πίσω στο 29ο λεπτό, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.