ΠΟΥΜΑΣ

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Πούμας, μετά και την εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Λόμπος. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανσίσκο Παλένσια φιλοξενήθηκε από την Τίγκρες, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0, δεχόμενη από ένα γκολ στα πρώτα και στα τελευταία λεπτά του ματς. Τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, καθώς ηττήθηκε και από τις Άτλας (2-1) και Κλαμπ Αμέρικα (2-1).

Παραμένει στους έξι βαθμούς μετά τις πέντε πρώτες αγωνιστικές, μετρώντας δυο νίκες και τρεις ήττες μέχρι τώρα στο Απερτούρα. Έχει επικρατήσει και στα δυο εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματα, φέτος. Απέκτησε τον διεθνή Χιλιανό μέσο, Μαρσέλο Ντίαζ από την Θέλτα. Αμφίβολος με μυϊκό πρόβλημα ο Μάουρο Φόρμικα (ΜΕ 2/0), με τον Ζεράλδο Αλκόμπα (ΑΜ 3/0) να είναι εκτός με το ίδιο πρόβλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Τίγκρες για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Interwetten)

Το Πούμας – Μονάρκας παίζει στην Interwetten

ΜΟΝΑΡΚΑΣ

Αγνοεί τους τρεις βαθμούς της νίκης στο φετινό Απερτούρα η Μονάρκας, μετρώντας τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες μέχρι τώρα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρομπέρτο Ερνάντεζ φιλοξένησε την Πατσούκα, από την οποία ηττήθηκε με σκορ 1-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 34′ με τον Ρουιντίαζ, όμως η Πατσούκα έκανε την ανατροπή πριν το ημίχρονο και έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνη κόντρα στην Κερετάρο (2-1 εκτός), έχοντας σκοράρει στα τέσσερα τελευταία ματς της.

Παραμένει στην τελευταία θέση, με τρεις βαθμούς σε πέντε αγωνιστικες, όσους έχουν επίσης και οι Σάντος Λαγκούνα και Γουαδαλαχάρα. Μετράει μόλις ένα διπλό στις εφτά τελευταίες εξόδους της σε ματς πρωταθλήματος, έχοντας ακόμη από τρεις ισοπαλίες και ήττες. Μοναδική απώλεια αυτή του τραυματία Άλντο Ρότσα (ΜΕ 1/0), με πρόβλημα στο πόδι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Πατσούκα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.