9η αγωνιστική (Απερτούρα)

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Κερετάρο με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ντε Μπουέν στο 10’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Εσκαμίγια στο 90+7’. Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Μανζανάρεθ στο 7’.

Το τέλειο ξεκίνημα δεν ήταν αρκετό για την Πουέμπλα. Απέκτησε από νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα και πήρε προβάδισμα στο σκορ λίγα λεπτά μετά, όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να ισοφαρίσουν.

Κακή η εικόνα της μέχρι στιγμής, μοιάζει ανήμπορη να διορθώσει τα πολλά προβλήματα που έχει αμυντικά, με αποτέλεσμα να δέχεται συνεχώς γκολ. Δεν έχει εκμεταλλευτεί ούτε την έδρα της προς το παρόν, μετρώντας μόλις μία νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές. Στα θετικά το γεγονός ότι βρίσκει δίχτυα μπροστά στο κοινό της, αν και αυτό δεν της είναι πάντα αρκετό.

Πουέμπλα Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΥΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ατλέτικο Σαν Λουίς με σκορ 3-2, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ντομίνγκεζ στο 37’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ντινένο στο 69’. Το 1-2 πέτυχε ο Βιτίνιο στο 81’ και το 2-2 ο Βαλέρα στο 86’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φερνάντεζ στο 90+3’.

Πάλεψε ως το τέλος και δικαιώθηκε η Πούμας. Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές, όμως βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά, αλλά και να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Με ψυχολογία στα ύψη έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, ύστερα από τον τρόπο με τον οποίο πήρε το τρίποντο την προηγούμενη αγωνιστική. Είναι μαχητική και άκρως επικίνδυνη μεσοεπιθετικά, αφού σκοράρει με συνέπεια σε όλες τις αναμετρήσεις της. Αμυντικά κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι, καθώς δέχεται εξίσου γκολ εύκολα, με αποτέλεσμα να βρίσκεται οριακά εντός δεκάδας.