16η αγωνιστική (Απερτούρα)

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Τολούκα με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Μαρτίνεζ στο 78’ με πέναλτι.

Καλή εμφάνιση και σημαντικό τρίποντο για την Πουέμπλα. Καλύτερη τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε εν τέλη να βρει δίχτυα από την άσπρη βούλα λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο.

Ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα θέλει ιδανικά να αποσπάσει σήμερα, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας. Μπορεί να μπει στη μάχη για τα πλέι-οφ, αρκεί να ξεπεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Κλαμπ Λεόν. Σε γενικές γραμμές είναι μαχητική, δημιουργεί ευκαιρίες και σκοράρει, όμως δεν είναι ιδιαίτερα σταθερή αμυντικά, με αποτέλεσμα να δέχεται σχετικά εύκολα γκολ. Βρίσκεται στο -3 από τη 10η θέση και τα πλέι-οφ αυτή τη στιγμή.

Πουέμπλα Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΛΑΜΠ ΛΕΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Πούμας με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Φερνάντεζ στο 44’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ροντρίγκεζ στο 59’.

Μέτρια εμφάνιση και ισόπαλο αποτέλεσμα για την Κλαμπ Λεόν. Δεν έπεισε στο πρώτο μέρος, έμεινε πίσω στο σκορ λίγο πριν το ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη μπήκε δυνατά και κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Το τρίποντο που θα της εξασφαλίσει ως ένα βαθμό την παρουσία της στα φετινά πλέι-οφ θέλει να πάρει σήμερα. Δεν έπεισε ιδιαίτερα με την εικόνα της στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις της, αποτυγχάνοντας να αποσπάσει νικηφόρο αποτέλεσμα. Είναι μεν μαχητική, βρίσκει δίχτυα σχεδόν μόνιμα, αλλά σπάνια κρατάει το μηδέν παθητικό. Προς το παρόν βρίσκεται εντός δεκάδας, όμως είναι στο +1 από την 11η Πατσούκ και στο -2 από την 6η Ατλέτικο Σαν Λουίς.