Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

* Προκριματικά Ευρώπης για το Μουντιάλ 2018. Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε εννιά ομίλους (επτά όμιλοι των έξι ομάδων και δύο όμιλοι των πέντε ομάδων). Οι εννιά πρώτοι των ομίλων προκρίνονται απευθείας στα τελικά, ενώ οι οκτώ καλύτεροι δεύτεροι θα συμμετάσχουν στα πλέι οφ, από όπου θα προκύψουν τέσσερα ακόμα εισιτήρια.

2η αγωνιστική

2ος όμιλος: Ελβετία 3, Λετονία 3, Νησιά Φερόε 1, Ουγγαρία 1, Ανδόρα 0, Πορτογαλία 0

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Με το …αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 η Πορτογαλία, η οποία γνώρισε την ήττα μετά από εννέα αναμετρήσεις στις οποίες σημείωσε έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Πιο συγκεκριμένα μετά την κατάκτηση του Euro 2016 στα γήπεδα της Γαλλίας και τη φιλική επικράτησή του επί του Γιβραλτάρ (5-0 εντός έδρας) το συγκρότημα του Σάντος δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ελβετίας τον προηγούμενο μήνα, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 23’ με τον Εμπολό, ενώ επτά λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μεχμεντί, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις καθυστερήσεις ο Τσάκα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Ελβετία με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι Ίβηρες σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες. Στις τρεις διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ σε όλες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Η τελευταία ήττα που γνώρισαν χρονολογείται στις 25 Μαρτίου από τη Βουλγαρία (1-0). Στην αποστολή της Πορτογαλίας για τις αναμετρήσεις κόντρα σε Ανδόρα και Λετονία κλήθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε. «Η ομάδα είναι πιο δυνατή με την είσοδο του Κριστιάνο Ρονάλντο. Εκτός αυτού όλοι ποδοσφαιριστές έχουν περισσότερα λεπτά συμμετοχής με τις ομάδες τους», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Πορτογαλίας.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Πορτογαλία από την Ελβετία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Πορτογαλίας σε όλες τις διοργανώσεις.

Το Πορτογαλία – Ανδόρα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΑΝΔΟΡΑ

Εξαιρετικά δύσκολο έργο έχει απόψε η Ανδόρα στην έδρα της Πορτογαλίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Το συγκρότημα του Κόλντο Άλβαρεζ είναι το ξεκάθαρο αουτσάιντερ της αναμέτρησης, ειδικά μετά και την ήττα που γνώρισε η αντίπαλός του στην πρεμιέρα των προκριματικών. Κάτι ανάλογο συνέβη και με την Ανδόρα σε αυτή, καθώς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λετονίας (1-0 εντός έδρας). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Τσάμπαλα τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Μία από τις χειρότερες ομάδες των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 είναι η Ανδόρα, η οποία πανηγύρισε την τελευταία νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις πριν από 12 ολόκληρα χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 13 Οκτωβρίου του 2004 κόντρα στην ΠΓΔΜ (1-0 εντός έδρας). Έκτοτε σημείωσε έξι ισοπαλίες και 76 ήττες! Παράλληλα στις 46 αναμετρήσεις που έδωσε στο πλαίσιο των προκριματικών Παγκοσμίου Κυπέλλου σημείωσε μόλις μία νίκη, ενώ γνώρισε την ήττα στις 12 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για αυτά σκοράροντας μόλις δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λετονίας η Ανδόρα γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 1-0 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα έξι τελευταία παιχνίδια της Ανδόρας σε όλες τις διοργανώσεις.