16η αγωνιστική

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Φόρεστ Γκριν με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε ο Ράγκετ στο 17’.

Νίκη για την Πόρτσμουθ με μια αρκετά καλή εμφάνιση. Ιδιαίτερα δημιουργική, απείλησε με αρκετές από τις ευκαιρίες της την αντίπαλη εστία και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Η άμυνά της δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση, αφού οι γηπεδούχοι ήταν αναποτελεσματικοί στη τελική τους προσπάθεια.

Παρόμοια εμφάνιση με αντίστοιχο αποτέλεσμα θέλει να κάνει, επιστρέφοντας στις εντός έδρας αναμετρήσεις ύστερα από σχεδόν είκοσι μέρες. Πολλά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της το τελευταίο διάστημα, δεν έχει καταφέρει να βρει σταθερότητα στο παιχνίδι της, με αποτέλεσμα να έχει χάσει πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για να παραμείνει κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Εντός έδρας παρ’ όλα αυτά «τρέχει» αήττητο σερί εφτά αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας αποτύχει να βρει δίχτυα μόλις σε μία από αυτές, ενώ σε ελάχιστες κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν παθητικό. Μη διαθέσιμοι για το σημερινό παιχνίδι είναι οι τραυματίες Τάνικλαϊφ και Τόμπσον που είναι τραυματίες.

Πόρτσμουθ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Πιτέρμπορο με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Τέιλορ στο 7’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ποκού στο 31’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μποντίν στο 52’, ενώ τους γηπεδούχους άφησε με δέκα παίκτες ο Τέιλορ στο 57’.

Ήττα για την Όξφορντ που πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες της. Κακό πρώτο ημίχρονο, έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, ενώ δέχθηκε και πάλι γκολ στις καθυστερήσεις. Στην επανάληψη μπήκε δυνατά και κατάφερε να μειώσει, όμως λίγα λεπτά αργότερα έμεινε με παίκτη λιγότερα, με αποτέλεσμα αυτό να δώσει την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να διατηρήσουν με μεγαλύτερη ευκολία το υπέρ τους σκορ.

Την επιστροφή της στα θετικά αποτελέσματα ψάχνει, καθώς δεν μπόρεσε να παραμείνει στο δρόμο αυτόν ύστερα από τη νίκη κόντρα στην Έξετερ (2-4) το προηγούμενο Σάββατο. Δεν πείθει με την εικόνα της, είναι τρομερά κακή αμυντικά, έχει πάρα πολλά προβλήματα και είναι φανερό πως δεν μπορεί να βρει λύσεις σε αυτά, ενώ παράλληλα δεν την έχει βοηθήσει τόσο και η επιθετική της γραμμή, αφού σκοράρει με το σταγονόμετρο στα περισσότερα παιχνίδια της. Σήμερα αναμένεται να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, καθώς αντιμετωπίζει μια σκληροτράχηλη ομάδα σε μια δυνατή έδρα.