*22η αγωνιστική.

*Από 6/8 μεταξύ τους G/G + Over 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 επί της Στιβενέιτζ για το Λιγκ Τρόφι. Στο 37’ το 1-0, το 2-0 έκανε ο Κορόμα στο 59’, το 3-0 ήρθε στις καθυστερήσεις.

Χρειαζόταν ένα αποτέλεσμα για να πάρει ψυχολογία, το βρήκε κόντρα στη Στιβενέιτζ μεσοβδόμαδα για το Λιγκ Τρόφι. Προηγήθηκε απ’ το πρώτο ημίχρονο και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να βρει τις απαντήσεις, πήρε τη νίκη άνετα και καθαρά. Δεν πηγαίνουν το ίδιο καλά τα πράγματα στο πρωτάθλημα για την Πόρτσμουθ, που πασχίζει να βρει τα πατήματα της και να επιστρέψει στις νίκες. Το τελευταίο της παιχνίδι με την Ακρινγκτον εκτός έδρας αναβλήθηκε λόγω κακού αγωνιστικού χώρου.

Στον τελευταίο της αγώνα έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Γουίκομ, με αυτή να είναι η πρώτη της ήττα έπειτα από εννιά παιχνίδια, στα οποία βέβαια είχε πέντε ισοπαλίες! Είναι στην όγδοη θέση της βαθμολογίας στο -2 από τα πλέι οφ ανόδου. Εξακολουθεί να λείπει ο μακροχρόνια τραυματίας μέσος Τόμπσον.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Με ΝG τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Με Under 2.5 τα 7/10 τελευταία ματς.

ΜΚ ΝΤΟΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 κόντρα στην Μπρίστολ Ρόβερς για το Λιγκ Καπ. Στο 4-0 το σκορ μέχρι το 71’, μείωσε στο 79’ η ΜΚ Ντονς.

Στο πρώτο ματς μετά την απομάκρυνση του κόουτς Μάνινγκ, δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική εκτός έδρας κόντρα στην Μπρίστολ Ρόβερς για το Λιγκ Καπ. Έχανε απ’ το πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε το 2-0 στο 54’, όλα τελείωσαν στο 66’ με το 3-0. Κάκιστη εικόνα, χωρίς ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, δίκαιο το αποτέλεσμα. Δεν πάνε καλά τα πράγματα ούτε στο πρωτάθλημα, εκεί πορεύεται χωρίς «τρίποντο» στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (0-2-3), έχει μόλις ένα στις τελευταίες 11 (1-2-8)!

Η ήττα απ’ τη Φλίτγουντ Τάουν την περασμένη εβδομάδα έφερε την απομάκρυνση του κόουτς Μάλινγκ, προς το παρόν δεν έχει προκύψει αντικαταστάτης. Τα ηνία έχει αναλάβει προσωρινά ο αρχηγός της ομάδας, Ντιν Λούινγκτον. Με 15 πόντους, η ΜΚ Ντονς είναι ισόβαθμη με τη Μόρκαμ στην τελευταία θέση.