11η αγωνιστική

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Γουίγκαν με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Γκόντο στο 27’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Πουλ στο 31’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Λέιν στο 37’. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Γουίκ στο 49’.

Ακόμα μία καλή εμφάνιση για την Πόρτσμουθ και ακόμα μία νίκη. Παρά το γεγονός ότι μπήκε νωθρά και έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς, κατάφερε να το ανατρέψει πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, με αποτέλεσμα να διατηρήσει σχετικά εύκολα το υπέρ της προβάδισμα.

Την καλύτερη περίοδο της φετινής σεζόν διανύει αυτή τη στιγμή και θέλει ιδανικά να διευρύνει τις καλές της εμφανίσεις, αλλά και τα θετικά αποτελέσματα. Έχει το πλεονέκτημα έδρας σήμερα, όμως το έργο της δεν αναμένεται σε καμία περίπτωση εύκολο, αφού αντιμετωπίζει μια εξίσου δυνατή ομάδα. Σκοράρει ασταμάτητα και με το «τσουβάλι», τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας, αλλά σε καμία από τις τελευταίες αναμετρήσεις της δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Πόρτσμουθ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΓΟΥΙΚΟΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Καρλάιλ, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Λέαχι με πέναλτι στο 40’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Βόουκς στο 74’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Άντερσον στο 29’.

Εξαιρετική εμφάνιση και εύκολη νίκη για τη Γουίκομπ. Απέκτησε από νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο φυσικά και εκμεταλλεύτηκε, βρίσκοντας δίχτυα τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνά της δεν κινδύνευσε καθόλου, διατηρώντας εύκολα ανέπαφη την εστία της.

Δεν την πτόησε η ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και επέστρεψε άμεσα στις νίκες. Σήμερα έχει ακόμα πιο δύσκολο έργο, αφού φιλοξενείται από την πρωτοπόρο Πόρτσμουθ. Πρέπει να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και με βάση την εικόνα της τελευταία μπορεί να το κάνει, αφού έχει δείξει σταθερότητα και αποτελεσματικότητα στα μετόπισθεν, ενώ παράλληλα μεσοεπιθετικά σκοράρει ασταμάτητα.