23η αγωνιστική

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Γουίμπλετον με σκορ 2-5, στα πλαίσια του Λιγκ Τρόφι. Το 0-1 ο Σάσου στο 11’ και το 0-2 ο Ντέιβισον στο 22’. Το 0-3 ο Πιρς στο 28’ και το 1-3 ο Γένγκι στο 43’. Το 1-4 έκανε ο Πελ στο 48’ και το 1-5 ο Γουάιτ στο 58’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αλ-Χαμάντι στο 89’.

Βαριά ήττα για την Πόρτσμουθ και αποκλεισμός από τη συνέχεια του Λιγκ Τρόφι. Εκμεταλλεύτηκε ελάχιστες από τις ευκαιρίες που δημιούργησε και βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, όμως αμυντικά υπέκυψε εύκολα στην έντονη πίεση των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να τη φιλοδωρήσουν με πέντε τέρματα.

Δεν αναμένεται να την πτοήσει η ήττα αυτή, καθώς είναι προσηλωμένη στο στόχο της που δεν είναι άλλος από την απευθείας άνοδο. Διανύει μια εξαιρετική περίοδο στη σεζόν, έχει ρυθμό και σκοράρει ασταμάτητα αυτό το διάστημα, ενώ είναι σταθερή στα μετόπισθεν, διατηρώντας το μηδέν παθητικό στις τέσσερις από τις πέντε πρόσφατες αναμετρήσεις της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Πόρτσμουθ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΦΛΙΤΓΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Πιτέρμπορο με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Κόλινς στο 42’.

Προσπάθησε η Φλίτγουντ, αλλά δεν μπόρεσε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Πιτέρμπορο. Δέχθηκε ασφυκτική πίεση από τους φιλοξενούμενους μένοντας πίσω στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έμεινε απαράλλακτο ως το τελευταίο σφύριγμα.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τις διαδοχικές ήττες, όμως βρίσκει μπροστά της την πρωτοπόρο Πόρτσμουθ και το έργο της αναμένεται τρομερά δύσκολο. Τραγική αμυντικά, δεν μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ, ειδικά να βρεθεί υπό έντονη πίεση, ενώ παράλληλα δυσκολεύεται να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, αποτυγχάνοντας στις έξι πρόσφατες αναμετρήσεις της.