* 8η αγωνιστική

* No Goal τα 4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Πόρτο μετρά 15/15 νίκες επί της Πορτιμονένσε σε επίσημα παιχνίδια!

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Μπαρσελόνα. Ο Τόρες (45+1’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ του αγώνα, ο Γκάβι αποβλήθηκε στο 90+3’.

Μόνο βαθμολογικά χαμένη βγήκε από τη μάχη της Τετάρτης με τους Καταλανούς η ομάδα του Κονσεϊσάο, αφού ψυχολογικά ενισχύθηκε με την εξόχως ανταγωνιστική της εμφάνιση, παρά τα σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετώπιζε.

Κατάφερε να περιορίσει τη δημιουργία της Μπαρσελόνα, δεν εκτέθηκε ανασταλτικά, αλλά το μεγάλο λάθος του Μπαρό (μέσος) δώρισε το 0-1. Αντέδρασε στο δεύτερο μέρος, κράτησε μπάλα και στο φινάλε έκλεισε τους Ισπανούς μέσα στην περιοχή τους προσπαθώντας για την ισοφάριση. MVP του αγώνα ο Τερ Στέγκεν με τις 5 επεμβάσεις του.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, προέρχεται από την πικρή ήττα στο εκτός έδρας clasico. Και στο Ντα Λουζ παρατάχθηκε με πολλές απουσίες και το έργο της έγινε “Γολγοθάς” μετά την αποβολή του Καρντόσο στο 19ο λεπτό. Μέχρι το 68’ άντεξε σε παθητικό ρόλο, δεν κατάφερε να αντιδράσει με αριθμητικό μειονέκτημα.

Στα εντός έδρας της Liga Portugal έχει ρεκόρ 8-1-0, αλλά στο τελευταίο με την Ζιλ Βισέντε (2-1) υπέφερε για να κερδίσει με στατική φάση στις καθυστερήσεις.

Έχει ξεμείνει από στόπερ ο Κονσεϊσάο, αφού οι βασικοί Πέπε και Μαρκάνο παραμένουν τραυματίες, ενώ ο Καρντόσο είναι τιμωρημένος. Πιθανό το σενάριο να ξεκινήσει ο αρχηγός της Β’ ομάδας Ζε Πέδρο.

Τραυματίες παραμένουν και οι Ζαϊντού (αρ. μπακ), Βερόν (εξτρέμ), επιστρέφει κατά πάσα πιθανότητα ο Εβανίλσον (φορ).

ΠΟΡΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3) επί της Βιζέλα. Ο Καρλίνιος (31’) με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Πορτιμονένσε, ο Καρίγιο (45+1’) διπλασίασε το προβάδισμά της. Ο Εσέντε (58’) για τη Βιζέλα και με αυτογκόλ (85’) ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι. Ο Καρλίνιος σκόραρε ξανά (87’) για τους φιλοξενούμενους.

Μακριά από το Πορτιμάο πέτυχαν και τη 2η νίκη της σεζόν οι “αλβινέγκρος” που έχουν βελτιωθεί δραστικά μετά το πολύ άσχημο ξεκίνημα.

Στη Βιζέλα προηγήθηκαν με συγκυριακό πέναλτι (χέρι) και από γρήγορη εκτέλεση πλαγίου αιφνιδίασαν για το 0-2 στο κλείσιμο του ημιχρόνου, στο οποίο δεν απειλήθηκαν καθόλου. Μετά την ανάπαυλα όμως πίέστηκαν από τους γηπεδούχους και τα απανωτά κόρνερ έφεραν δύο πανομοιότυπα γκολ σε δεύτερο χρόνο. Πριν κοπάσουν όμως οι πανηγυρισμοί της Βιζέλα για το 2-2, ο αρχηγός Καρλίνιος εξαπέλυσε μία οβίδα από τα 20 μέτρα για να ανακτήσουν το προβάδισμα!

“Πρέπει να παίξουμε απλά, εύκολα, με ασφάλεια, γιατί αυτές οι ομάδες είναι πολύ δυνατές στο transition.” προειδοποίησε ο κόουτς Σέρτζιο ενόψει Πόρτο.

Τιμωρημένος ο Κόστα (αρ. μπακ), μακροχρόνια τραυματίας ο Νακαμούρα (κίπερ), ενώ αμφίβολος είναι ο Αντενιράν (μέσος).