* 8η αγωνιστική

* Η Πόρτο μετρά 10 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες απέναντι στην Πάσος Φερέιρα με συντελεστή τερμάτων 31-4!!!

ΠΟΡΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Κατώτερη των περιστάσεων την Τρίτη η Πόρτο, διασύρθηκε εντός έδρας από τη Λίβερπουλ για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League! Τραγική η αμυντική της λειτουργία οι “κόκκινοι” σκόραραν πέντε φορές, όλες με χαρακτηριστική άνεση.

Με εκκωφαντικό τρόπο ήρθε λοιπόν η πρώτη ήττα της σεζόν για την ομάδα του Κονσεϊσάο και η υπόθεση πρόκριση στα νοκ άουτ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης δυσκόλεψε πάρα πολύ.

Στα εγχώρια έχει ξεκινήσει καλά, με ρεκόρ 5-2-0, αλλά βλέπει την πλάτη της υπερηχητικής Μπενφίκα, η οποία έχει κάνει το απόλυτο (7/7) μέχρι στιγμής. Πιο πρόσφατα, την προηγούμενη Παρασκευή, οι “δράκοι” πήραν τη νίκη στο Μπαρσέλος επί της Ζιλ Βισέντε (1-2) με γκολάρα του Σέρζιο Ολιβέιρα στο 89’, εξαργυρώνοντας την πίεση που άσκησαν στα τελευταία λεπτά.

Είχε προηγηθεί το 5-0 επί της Μορεϊρένσε στο Ντραγκάο, όπου έχουν 3/3 νίκες και συντελεστή τερμάτων 10-0 φέτος στην Primeira Liga.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-5) από τη Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ στο 18’ και στο 45’ ο Μανέ έκανε το 0-2 και πάλι σε κενή εστία. Πολύ εύκολα και το 0-3 από το Σαλάχ στο 60’. Στο 74’ ο Ταρέμι με κεφαλιά μείωσε σε 1-3, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο κίπερ Ντιόγκο Κόστα δώρισε το 1-4 στο Φιρμίνο. Η συντριβή ολοκληρώθηκε στο 81’ ξανά από το Φιρμίνο.

ΠΟΡΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στο pamestoixima)

* Δεν δέχθηκε γκολ στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τη Δευτέρα πέταξε δύο βαθμούς στο εντός έδρας παιχνίδι με την προτελευταία Μπελενένσες. Ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 2-0 και είχε τον έλεγχο του ρυθμού, πλήρωσε τα λάθη της στην επανάληψη και έμεινε δίχως “τρίποντο για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, τρίτο για το πρωτάθλημα.

Η ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής τη βρήκε στην 8η θέση με 9 πόντους συγκομιδή (2-3-2), στο -3 από την 5αδα και στο + 4 από την επικίνδυνη ζώνη. Είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα από την Μποαβίστα για τους ομίλους του Λιγκ Καπ και η ισοπαλία με τη Βιζέλα (1-1 εκτός), όπου κατάφερε να μην ηττηθεί παρότι αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 28ο λεπτό.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μπελενένσες. Προηγήθηκε 2-0 ως το 20ο λεπτό με τους Νούνο Σάντος και Έλντερ Φερέιρα, έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αλλά στην επανάληψη ισοφαρίστηκε με γκολ στο 60’ και το 76’.